Artykuł sponsorowany

Co to jest atopowe zapalenie skóry?

Co to jest atopowe zapalenie skóry?

Atopowe zapalenie skóry - AZS jest przewlekłą, nawrotową, zapalną chorobą skóry, która charakteryzuje się nadmierną nadwrażliwością skóry, występowaniem świądu, nasilonej suchości skóry, charakterystycznej morfologii i lokalizacji zmian skórnych. Występuje często w rodzinach, gdzie członkowie chorują na różne choroby alergiczne jak: AZS, astmę atopową, katar sienny, alergiczne zapalenie spojówek.

AZS jest częstą chorobą wieku dziecięcego-uważa się, że co szóste dziecko choruje na alergiczne zmiany skórne, co piąte ma katar sienny lub rozwinie astmę.

Jak rozpoznać AZS u niemowląt?

Pierwsze objawy AZS w fazie niemowlęcej pojawiają się między 2 a 6 m.ż i lokalizują się na twarzy i skórze owłosionej głowy-są to rumienie, nadżerki pokryte strupkami,grudki często sączące, ogniska ropne zasychające w strupki. Te pierwsze objawy często są mylone z alergią na nowy pokarm, a rodzice często doszukują się przyczyn w ostatnio spożywanych pokarmach lub stosowanych środkach czystości. Niestety, często jest to pierwszy sygnał do szybkiego wdrożenia postępowania terapeutycznego i profilaktyki kolejnych etapów rozwoju choroby atopowej.

U starszych dzieci obraz AZS zmienia się -pojawiają się kolejne objawy-nasilone zmiany w zgięciach łokciowych i podkolanowych, okolicy szyi, powiek, rogowacenie ramion, ud, łupież suchy głowy, wyprysk rąk i stóp, sutków i wreszcie rozsiany wyprysk atopowy na całej skórze ciała. Dominuje napadowy świąd, suchość, nawrotowość zmian, częste zakażenia skórne, odparzanie się, nietolerancja zwykłych środków kosmetycznych, częste zapalenie czerwieni wargowej, zajady, pękanie płatków usznych. Dzieci nie są w stanie kontrolować napadów świądu, który nasila się przy stresach, a w nocy powoduje przerwanie snu. To wszystko sprawia, że dzieci są zmęczone, niewyspane i drażliwe w ciągu dnia.

Jak diagnozować AZS?

Jednym z często popełnianych błędów jest diagnozowanie choroby na własną rękę. PAMIĘTAJ - rzetelną diagnozę może postawić wyłącznie lekarz! Możesz skorzystać z konsultacji SPECJALISTY DERMATOLOGA dziecięcego w Centrum Medycznym Pajdowscy. Kiedy wybrać się na konsultację? Zawsze warto skonsultować wszelkie zmiany skórne, które utrzymują się ponad tydzień, mają nawrotowy i postępujący charakter, ulegają pogorszeniu w czasie, pojawiają się sezonowo. Wykonuje się badania całkowitego  poziomu przeciwciał IgE,  testy na alergeny wziewne i pokarmowe, a także na utajone nadwrażliwości pokarmowe  IgA i IgG, badania mikroflory jelitowej i markerów zapalnych.

Jak leczyć AZS? 

Leczenie atopowego zapalenia skóry jest trudnym i długotrwałym działaniem lekarza, rodziców i opiekunów dzieci. Terapia to głównie leczenie objawowe - przeciwzapalne, przeciwświądowe, emolientoterapia, a także przyczynowe- u pacjentów ze stwierdzoną alergią pokarmową - dieta eliminacyjna, a w przypadku alergii wziewnych - immunoterapia swoista oraz suplementacja prozdrowotnych bakterii jelitowych. Leczenie zmian skórnych należy pozostawić specjaliście dermatologowi dziecięcemu.

EMOLIENTOTERAPIA - podstawa w leczeniu AZS

Podstawą leczenia u wszystkich chorych na AZS jest pielęgnacja emoliacyjna i unikanie czynników zaostrzających przebieg choroby. Emolienty to medyczne preparaty zmiękczające do nawilżania i natłuszczania skóry. Emolienty,które łagodzą podrażnienia i odbudowują uszkodzoną barierę ochronną skóry powinny być stosowane nieprzerwanie, ponieważ skóra staje się sucha, jeśli nieprawidłowo funkcjonuje płaszcz lipidowy na jej powierzchni. Skład tych preparatów umożliwia wnikanie wody, substancji odżywczych, lipidów, substancji łagodzących, przeciwświądowych – jest to wieloskładnikowe odbudowywanie uszkodzonego naskórka u chorych atopowych. Emolienty u dzieci atopowych powinny być stosowanie przez cały czas-nieprzerwanie, nawet jeśli dziecko nie ma już zmian chorobowych. 

Pamiętaj, że im szybciej wdroży się leczenie AZS, tym szybciej będzie widoczna poprawa.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz