Artykuł sponsorowany

Instalacja LPG – kiedy trzeba odwiedzić serwis?

Instalacja LPG – kiedy trzeba odwiedzić serwis?

Instalacja LPG jest nie tylko bardzo ekonomicznym rozwiązaniem, ale też wygodnym. Prawidłowo zamontowany wysokiej jakości system będzie służyć bezawaryjnie przez wiele lat. Jednak brak regularnych przeglądów lub intensywne bądź nieprawidłowe eksploatowanie instalacji prędzej czy później może doprowadzić do jej awarii. Jakie są przyczyny problemów z instalacją autogaz i kiedy konieczna jest wizyta w serwisie? Sprawdź, na jakie objawy zwrócić uwagę.

Jak działa instalacja LPG?

LPG to z angielskiego liquefied petroleum gas, czyli skroplony gaz petrochemiczny. Do zasilania silników samochodowych wykorzystuje się mieszankę propanu i butanu, która w postaci skroplonej jest przechowywana w specjalnych butlach. To właśnie te zbiorniki stanowią podstawowy i najważniejszy element instalacji LPG. Pozostałe elementy instalacji to: osprzęt zbiornika, filtr gazu, zawór odcinający, parownik/reduktor ciśnienia gazu, mieszalnik gazu z powietrzem lub wtryskiwacze oraz przewody. Natomiast jeśli chodzi o działanie instalacji LPG, w pierwszej kolejności, po otwarciu zaworu, gaz trafia do filtra, a następnie do reduktora ciśnienia. Tam dochodzi do odparowania i zmniejszenia ciśnienia gazu, który już w fazie lotnej przechodzi przez kolejny filtr i dostaje się do mieszalnika lub wtryskiwaczy, a z nich do silnika. Niezwykle ważnym elementem instalacji, odpowiadającym za jej sprawne i prawidłowe funkcjonowanie, jest sterownik.

Co może świadczyć o awarii instalacji gazowej w aucie?

Wysokiej jakości instalacje LPG pochodzące od renomowanych producentów charakteryzują się znacznie mniejszą awaryjnością niż systemy złożone z różnych komponentów czy też pochodzące z niesprawdzonych źródeł. Niemniej jednak nawet markowe instalacje na skutek intensywnej lub nieprawidłowej eksploatacji mogą ulec awarii. Niestety symptomy tego czasami są trudne do rozpoznania, szczególnie dla osób, które nie znają się na mechanice samochodowej. Warto więc wiedzieć, jakie oznaki mogą świadczyć o usterce instalacji LPG i powinny obudzić czujność kierowcy.

Najczęściej spotykanym symptomem, który może świadczyć o problemach z instalacją autogaz, jest znaczące obniżenie się osiągów auta. Co przez to rozumieć? Między innymi trudności z przyspieszaniem lub osiąganiem prędkości, które wcześniej były osiągalne.  Oczywiście w tym przypadku przyczyną mogą być także awarie innych podzespołów, ale niezależnie od tego zawsze trzeba jak najszybciej to sprawdzić.

Innym nierzadko występującym objawem jest „szarpanie” podczas jazdy lub nierówna praca silnika. To z kolei może skutkować zwiększonym zużyciem paliwa, spadkiem mocy silnika, a także brakiem komfortu podczas jazdy.

Warto również zwrócić uwagę na problemy z jazdą na benzynie, gaśnięcie silnika po przełączeniu na benzynę czy też wyczuwalny zapach gazu. To także jedne z częstych  objawów świadczących o awarii instalacji LPG.

Jakie są najczęstsze przyczyny usterek instalacji LPG?

Awarie instalacji LPG najczęściej mają dwa źródła – nieprawidłowy montaż bądź usterka jednego z komponentów. W przypadku pierwszego z nich łatwo zminimalizować, a nawet całkiem wyeliminować problem. Wystarczy wybrać sprawdzone warsztaty, które specjalizują się w montażu instalacji LPG, takie jak na przykład wrocławski Auto-Gaz prowadzony przez Wojciecha Wieczorka. Fachowcy nie tylko prawidłowo zamontują, ale też skalibrują system.

Natomiast jeśli chodzi o usterki poszczególnych elementów instalacji, zazwyczaj są to problemy z niesprawnie działającym reduktorem czy wtryskiwaczem lub zatkane bądź zanieczyszczone filtry gazu i powietrza.

Kiedy jeszcze oddać samochód do serwisu?

Chociaż zauważalne symptomy świadczące o możliwej awarii instalacji LPG to z pewnością najważniejszy powód, aby odwiedzić serwis, nie jest jedynym. Chcąc zminimalizować ryzyko pojawienia się usterek najlepiej po pierwsze odpowiednio użytkować instalację, a po drugie – wykonywać regularne przeglądy. Takie przeglądy oczywiście również powinni wykonać fachowcy z profesjonalnego serwisu. Zaleca się, aby przegląd instalacji LPG wykonywać przed sezonem zimowym oraz po jego zakończeniu lub przynajmniej raz do roku bądź po przejechaniu 10-15 tysięcy kilometrów.

Podczas standardowego przeglądu instalacji LPG zazwyczaj przeprowadzana jest diagnostyka komputerowa, wymiana filtrów oraz sprawdzenie wszystkich części i przewodów. Nie można też zapomnieć o obowiązkowej homologacji zbiornika LPG. Dokładne sprawdzenie instalacji autogaz jest zalecane również przed dalekimi podróżami, szczególnie tymi zagranicznymi, gdzie znalezienie serwisu może być problematyczne.

Opracowanie:
Wrocław, Lutyńska 42
tel. 501 817 677
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz