O Gliwicach

Gliwice to jedno z najstarszych miast Górnego Śląska. Wyróżnia je bogata historia oraz ciekawa architektura. W mieście odbywają się festiwale muzyczne oraz imprezy plenerowe – możliwości spędzenia wolnego czasu jest wiele.

Gliwice są także świetnie skomunikowane. Krzyżują się tutaj autostrady A1 oraz A4. W Gliwicach znajduje się największy port śródlądowy w Polsce, a dojazd do lotniska w Pyrzowicach zajmuje zaledwie dwadzieścia minut.

Dowiedz się więcej o Gliwicach

Historia

Pierwsza wzmianka o Gliwicach pojawia się w historycznych dokumentach w roku 1276. Początkowo Gliwice były częścią księstwa opolsko-raciborskiego. W 1289 roku, kiedy to księstwo zostaje podzielone, Gliwice stają się oddzielnym księstwem, którego władcą jest Wacław II Czeski.

W 1569 roku Gliwice zyskują status wolnego miasta. Są jednak zależne od Czech. W 1601 roku wybucha pożar, w wyniku którego miasto zostaje zniszczone. Kolejny pożar wybucha w 1711 roku. Od 1742 Gliwice należą do Królestwa Prus.

W 1919 roku, na konferencji wersalskiej decyzja o przynależności Gliwic zostaje oddana mieszkańcom - plebiscyt wygrywają Niemcy. Na początku XX wieku miasto jest ważnym ośrodkiem Górnego Śląska. We wrześniu 1936 roku następuje otwarcie odcinka autostrady, dzięki któremu można poruszać się szybciej na trasie Gliwice-Zabrze.

31 sierpnia 1939 roku napad na radiostację w Gliwicach staje się pretekstem do konieczności rozpoczęcia działań wojennych. W trakcie wojny Gliwice są miastem przemysłowym skupionym na produkcji zbrojeniowej.

Początek 1945 roku to rządy Komendantury Wojennej Armii Czerwonej. 24 maja 1945 zostaje założona Politechnika Śląska. Ma ona kształcić przyszłych specjalistów z przedmiotów technicznych. W 2000 roku dochodzi do powodzi, w trakcie której część kampusu zostaje zalana.

Ludność

Największą populacją miasto cieszyło się w 1988 roku. Wtedy to Gliwice zamieszkiwało 223 403 osób. Od 1966 roku obserwuje się spadek liczby mieszkańców. Według stanu na 31 grudnia 2017 roku Gliwice zamieszkuje 174 431 osób - 91 049 kobiet oraz 83 382 mężczyzn. Osiedle z największą liczbą mieszkańców to Sośnica - 18 189 osób. Najmniej - 727 osób - zameldowanych jest w Czechowicach.

Kultura

W Gliwicach jest duża liczba galerii sztuk. Od 1998 roku działa Galeria Sztuki Współczesnej ESTA założona przez Małgorzatę i Tadeusza Stapowiczów. Wyróżnić należy także Galerię SMS, która promuje sztukę młodych twórców. Muzeum w Gliwicach wyróżnia się ciekawą ofertą edukacyjną.

Różnorodnym repertuarem pochwalić się może Teatr Miejski. Od 2014 roku organizowany jest tam również festiwal Filharmonia, którego dyrektorem artystycznym i twórcą jest Krzysztof Kobyliński.

Na uwagę zasługuje także festiwal GOFFR - Gliwicki Offowy Festiwal Filmów Różnych. Promuje on sztukę filmową.

Klimat

W Gliwicach panuje ciepły umiarkowany klimat. Opady deszczu występują w tym mieście bardzo często - nawet podczas najbardziej suchych miesięcy. Średnia roczna temperatura wynosi 8.6 °C.

Architektura

Urbanistyczny układ miasta - owal - typowy dla miast śląskich, który został ukształtowany w średniowieczu, nie zmienił się do dzisiaj. Budowle sakralne, które powstały na przełomie XIX i XX wieku to głównie neoromanizm i neogotyk.

Świetnym przykładem budowli neogotyckiej jest gmach dawnej szkoły hutnictwa i budowy maszyn - obecnie Wydział Chemiczny Politechniki Śląskiej, który powstał na przełomie XIX i XX wieku. Gmach nazywany jest "Czerwoną Chemią".

Do ciekawych budowli zaliczyć można Dom tekstylny Weichmanna, Dom przedpogrzebowy oraz hotel Diament.

W Gliwicach oprócz kościołów i budowli miejskich jest także wiele dominant przestrzennych i wysokościowych. Na terenie miasta wyróżniają się dwie okazałe wieże wodne, które usytuowane są w dwóch najwyższych punktach. Warto wybrać się do biura podróży, aby skorzystać z usług przewodnika i dokładnie poznać atrakcje, jakie można znaleźć w Gliwicach.

Gospodarka

Miasto jest udziałowcem Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. W Gliwicach znajduje się Opel Manufacturing Poland oraz japońska fabryka NGK Ceramics.

Od 1917 roku działa Kopalnia Węgla Kamiennego Sośnica. Ulokowana jest ona w północno-zachodniej części Górnośląskiego Zagłębia Węglowego. W 2017 roku średnie zatrudnienie w kopalni wynosiło 1919 pracowników.

Mapa / dzielnice

W 2008 roku miasto podzielono na dwadzieścia dzielnic: Czechowice, Kopernik, Brzezinka, Obrońców Pokoju, Żerniki, Stare Gliwice, Szobiszowice, Zatorze, Wojska Polskiego, Śródmieście, Politechnika, Sośnica, Ligota Zabrska, Żwirki i Wigury, Trynek, Sikornik, Wójtowa Wieś, Ostropa, Wilcze Gardło i Bojków.