Artykuł sponsorowany

Dowiedz się, czym są i jak działają wspólnoty mieszkaniowe

Dowiedz się, czym są i jak działają wspólnoty mieszkaniowe

W każdym polskim województwie funkcjonują wspólnoty mieszkaniowe. W małych miastach przynajmniej jedna, w większych kilka. Tworzą je również mieszkańcy niejednej wsi. Wspólnot nie trzeba zakładać, powstają, bowiem z mocy prawa. Zasady działania reguluje Ustawa o własności lokali z 24 czerwca 1994 roku, z późniejszymi zmianami. Warto dowiedzieć się, czym są owe zrzeszenia i kto do nich należy.

Opis i rodzaje wspólnot mieszkaniowych

Wspólnota mieszkaniowa nie ma osobowości prawnej, własnego majątku, nie jest też podmiotem gospodarczym. Może jednak zaciągać zobowiązania, nabywać prawa i dochodzić roszczeń. Zgodnie z ustawą wspólnota to zrzeszenie właścicieli lokali wyodrębnionych w danej nieruchomości. Każda osoba kupująca mieszkanie staje się jej członkiem. Dotyczy to tylko budynków należących do samorządu terytorialnego, osób fizycznych, deweloperów, zakładów pracy i obiektów powstałych po 1 stycznia 1995 roku. Małe wspólnoty mieszkaniowe obejmują nie więcej niż 3 lokale, duże liczą od 4 wzwyż. Różnią się sposobem zarządzania wspólnymi częściami nieruchomości. W pierwszych nie trzeba powoływać zarządu i zwoływać zebrań. W przypadku drugich jest to konieczne. 

Prawa i obowiązki członków wspólnot

Osoby należące do wspólnoty mają swoje prawa, ale też obowiązki. Do tego muszą wybrać sposób zarządzania nieruchomością. Najpierw rozwiniemy pierwszą z wymienionych kwestii. Zatem prawa i powinności to:

  • możliwość korzystania z części wspólnych nieruchomości,
  • możliwość wynajmowania lokalu,
  • opłacanie funduszu remontowego części wspólnych budynku,
  • udostępnianie lokali w razie awarii.

Członkowie wspólnoty muszą ponosić koszty związane z zarządem. Pokrywające chociażby obsługę techniczną nieruchomości. Mają za to prawo do decydowania o wysokości składki na fundusz remontowy i określania, na co zostanie wydany. Waga pojedynczego głosu zależy od wielkości wykupionego mieszkania przekładającej się na procent udziału w całości budynku.

Małe zrzeszenia właścicieli mieszkań nie potrzebują zarządcy. W sprawach dotyczących eksploatacji czy remontów korytarzy wystarczy decyzja większości. Przy ustalaniu opłat lub planów przebudowy budynku konieczna jest jednomyślność. Duże wspólnoty mieszkaniowe muszą wybrać jedno lub wieloosobowy zarząd składający się z mieszkańców lub osób z zewnątrz. Zarząd ma zajmować się sprawami wspólnoty, takimi jak harmonogram sprzątania, remonty, kontakty z dostawcami mediów itp. Istnieje też możliwość powierzenia obsługi administracyjnej nieruchomości zewnętrznej firmie. Na przykład wrocławski Adm-System świadczy usługi tego typu. Zajmuje się między innymi księgowością, kwestiami technicznymi, planowaniem remontów i wyszukiwaniem wykonawców.
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Przeczytaj także

Wyszukaj firmy z branży