Artykuł sponsorowany

Kiedy potrzebujemy skorzystać z usług notariusza?

Kiedy potrzebujemy skorzystać z usług notariusza?

Pewne sprawy formalne bez podpisu i pieczęci notariusza, nie mogą nabrać mocy prawnej. Kopie ważnych dokumentów bez poświadczenia notarialnego także nie będą uznawane w urzędach czy sądach. Notariusz to osoba wykonująca zawód zaufania publicznego i jest powołany do wykonywania czynności, którym strony mają obowiązek, lub chcą nadać formę notarialną. Do najbardziej powszechnych czynności notarialnych należy sporządzanie aktu notarialnego.


Zakres obowiązków notariusza

Zakres obowiązków notariusza regulują odpowiednie ustawy. Zgodnie z obowiązującym prawem wizyta u notariusza jest na przykład niezbędna przy zawieraniu transakcji zakupu nieruchomości, sprzedaży nieruchomości, lub przeniesienia własności nieruchomości. Dotyczy to tak samo mieszkań, domów, jak i działek gruntowych. Notariusz zajmujący się sprawą ma obowiązek sprawdzenia treści księgi wieczystej nieruchomości będącej przedmiotem transakcji, tożsamości stron transakcji i zweryfikowanie czy wszystko jest zgodne ze stanem faktycznym. Następnie sporządza akt notarialny o odpowiedniej treści i jest świadkiem złożenia podpisów przez zainteresowane strony. Do Kancelarii Notarialnej należy się także zgłosić w innych sytuacjach, gdy konieczny jest nam dokument wymagany przy czynnościach prawnych, do których należą m. in.

  • wyłączenie małżeńskiej wspólności majątkowej – spisanie intercyzy;
  • spisanie testamentu, przy czym oryginał pozostaje u notariusza;
  • odwołanie sporządzonego wcześniej testamentu;
  • poświadczenie własnoręczności podpisu;
  • poświadczenie zgodności z oryginałem kopii lub odpisu dokumentu;
  • poświadczenie pełnomocnictwa;

i tym podobne.

Oryginały aktów notarialnych przygotowanych w kancelarii nie mogą jej opuścić, lecz w każdej chwili można uzyskać dowolną liczbę wypisów z aktu notarialnego.

Obowiązki stron biorących udział w czynnościach notarialnych

Nie tylko notariusz ma obowiązek przygotować się do sporządzenia aktu notarialnego, także pozostali uczestnicy muszą się odpowiednio przygotować. O to, jakie dokumenty należy ze sobą przynieść, zapytaliśmy przedstawiciela Kancelarii Notarialnej s.c. Radosław Stępniak, Olaf Stępniak. Przede wszystkim, wybierając się do notariusza musimy zabrać dokumenty potwierdzające naszą tożsamość. Jeśli czynności notarialne dotyczą nieruchomości, trzeba mieć przy sobie akt własności tej nieruchomości. Jeśli chcemy spisać intercyzę, potrzebować będziemy odpis aktu małżeństwa, a jeśli poświadczenia zgodności z oryginałem jakiegoś dokumentu czy pisma – notariusz musi mieć przedstawione do wglądu oryginały tego dokumentu. Jednym z obowiązków notariusza jest odmowa dokonania czynności notarialnej, jeśli byłaby ona sprzeczna z prawem.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz