Artykuł sponsorowany

Kiedy wykonuje się notarialne poświadczenie dziedziczenia?

Kiedy wykonuje się notarialne poświadczenie dziedziczenia?

Sprawy spadkowe często wzbudzają wiele wątpliwości, szczególnie wśród spadkobierców. Choć nie mają oni obowiązku sporządzania dokumentów związanych z dziedziczeniem, to cieszącą się sporym zainteresowaniem praktyką jest przygotowywanie aktu notarialnego poświadczającego ich prawa w tym zakresie. Kiedy dobrze jest zdecydować się na wykonanie takiego dokumentu z pomocą notariusza?

Czym dokładnie jest akt poświadczenia dziedziczenia?

Dziedziczone mienie może mieć różną formę. Spadkobiercy otrzymują w spadku najczęściej środki finansowe, nieruchomości na własność czy nawet wierzytelności. W niektórych sytuacjach kluczowe staje się udowodnienie praw do konkretnych elementów wchodzących w skład masy spadkowej. Wiążącym dokumentem w takim wypadku jest akt poświadczenia dziedziczenia przygotowany przez notariusza.

Sporządzenie takiego dokumentu musi odbyć się za zgodą i z udziałem wszystkich spadkobierców uwzględnionych do dziedziczenia. Akt ten wykonuje notariusz, który ustala także, jakie części masy spadkowej stają się prawnie własnością poszczególnych osób. Kancelaria Notarialna Jana Grochowicza jest w stanie zgodnie z obowiązującym prawem przygotować poświadczenie dziedziczenia. Dokument ten trafia następnie do rejestru, który prowadzony jest przez Krajową Radę Notarialną. Dzięki temu nabiera on mocy prawnej, stając się aktem upoważniającym do roszczenia sobie praw do otrzymanego w spadku mienia. To właśnie w tym celu sporządza się bowiem notarialne poświadczenie dziedziczenia.

Jakie są zalety wykonania aktu poświadczenia dziedziczenia?

Udowodnienie posiadania pełnej lub częściowej własności do konkretnych elementów wchodzących w skład masy spadkowej bez aktu poświadczenia dziedziczenia może być nierzadko bardzo trudne. Alternatywnym rozwiązaniem jest złożenie wniosku do sądu o stwierdzenie nabycia spadku. Postępowanie w tej kwestii może być jednak nie tylko czasochłonne, ale i mało komfortowe dla spadkobiercy.

Przygotowanie notarialnego poświadczenia dziedziczenia nie tylko trwa krócej (o ile uda się zgromadzić w jednym terminie wszystkich spadkobierców), ale też nie niesie za sobą wysokich kosztów. Stawki zostały obecnie ujednolicone w tym zakresie i wynoszą zaledwie 50 zł za sporządzenie aktu poświadczenia dziedziczenia przez notariusza. Wiążą się z tym jednak nierzadko opłaty dodatkowe, takie jak chociażby koszty wykonania wspomnianego już protokołu lub otwarcia testamentu. Cały proces nadal pozostaje jednak rozwiązaniem przystępnym i przede wszystkim dającym możliwość łatwego korzystania z należnego mienia wchodzącego w skład masy spadkowej.
Opracowanie:
Bielsko-Biała, Barlickiego 13 lok. 4
tel. 33 821 79 69
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz