Artykuł sponsorowany

Na czym polega umowa najmu okazjonalnego?

Na czym polega umowa najmu okazjonalnego?

Szukając mieszkania lub innego lokalu do wynajęcia, można natknąć się na takie sformułowanie, jak umowa najmu okazjonalnego. Taka umowa zawierana jest między właścicielem mieszkania a najemcą i daje właścicielowi szerszą ochroną, a także pozwala na przeprowadzenie uproszczonej egzekucji. Sprawdź, czym dokładnie jest taka umowa najmu lokalu i jakie zadania czekają właściciela mieszkania w trakcie jej sporządzania.

Czym jest najem okazjonalny?

Jeżeli wynajmowałeś kiedyś mieszkanie lub szukałeś lokalu do wynajęcia, z pewnością natknąłeś się na termin umowa najmu okazjonalnego. Dla osób, które nie miały do czynienia z taką formą najmu, może brzmieć to nieco tajemniczo. Taka umowa najmu dotyczy obiektu mieszkalnego, którego właściciel to osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej związanej z wynajmowaniem lokali. Warto jednak dodać, że umowa najmu okazjonalnego musi zostać zawarta na czas określony i nie może przekraczać 10 lat.

Gdy taka umowa dobiegnie końca, najemca traci tytuł do korzystania z mieszkania i zobowiązany jest do jego opuszczenia. W przypadku, gdy najemca nie opróżnił lokalu w sposób dobrowolny, właściciel ma prawo doręczyć mu żądanie z jego opróżnieniem. Taki dokument musi być sporządzony pisemne, a dodatkowo musi znajdować się na nim podpis notariusza. Tylko z poświadczeniem notarialnym takie żądanie jest ważne.

O czym powinien pamiętać właściciel lokalu przed podpisaniem umowy?

Zanim dojdzie do zawarcia umowy najmu okazjonalnego lokalu, właściciel nieruchomości powinien pamiętać o kilku ważnych rzeczach. Przede wszystkim powinien uzyskać od najemcy wskazanie lokalu, w jakim zamieszka, gdy umowa się zakończy. Poza tym właściciel powinien uzyskać od przyszłego najemcy oświadczenie od właściciela wskazanego lokalu. W takim oświadczeniu powinna być zawarta informacja o tym, że właściciel wyraża zgodę na zamieszkanie najemcy. Na takim oświadczeniu również musi znajdować się poświadczenie notarialne. Usługi notarialne w tym zakresie świadczy między innymi Kancelaria Notarialna Michała Smolskiego z Tychów.

Właściciel lokalu musi też podpisać umowę i otrzymać od najemcy akt notarialny. W dokumencie tym znajdują się informacje o tym, że najemca poddaje się egzekucji i zobowiązany jest do opróżnienia oraz wydania lokalu, z którego korzystał w terminie wskazanym w żądaniu opróżnienia lokalu. Termin ten liczony jest od dnia doręczenia żądania najemcy. Ponadto właściciel lokalu zobowiązany jest do zgłoszenia zawarcia umowy najmu okazjonalnego w Urzędzie Skarbowym. Czas na tę czynność wynosi 14 dni od chwili rozpoczęcia najmu. Jeżeli właściciel nie zgłosi umowy okazjonalnego, zrównuje się ona z umową najmu na ogólnych zasadach, a to jest jednoznaczne z tym, iż właściciel zostaje pozbawiony praz szerszej ochrony i uproszczonej egzekucji.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz