Artykuł sponsorowany

Powierz prowadzenie ksiąg przychodów i rozchodów biurowi rachunkowemu B. i M. PIOTROWSCY

Powierz prowadzenie ksiąg przychodów i rozchodów biurowi rachunkowemu B. i M. PIOTROWSCY

Księgi przychodów i rozchodów (KPiR) to popularne narzędzia służące tysiącom firm do ewidencjonowania podatków. Wykorzystać mogą je jednak tylko te przedsiębiorstwa, które uprawnione są do przyjęcia ustroju podatkowego na zasadach uproszczonych. W jaki sposób powinno się je prowadzić i dlaczego warto powierzyć je w ręce ekspertów z biura rachunkowego B. i M. PIOTROWSCY z Góry Kalwarii?

Czym są księgi przychodów i rozchodów?

Jak tłumaczą specjaliści z biura rachunkowego B. i M. PIOTROWSCY, księgi przychodów i rozchodów to uproszczone księgi służące do bieżącego, czyli chronologicznego ewidencjonowania zdarzeń gospodarczych w firmie. Przede wszystkim księguje się w nich kwoty przychodów ze sprzedaży towarów oraz usług, a także koszty uboczne wynikające między innymi z zakupów. W KPiR ujmowane są też koszty transportu, załadunku, ubezpieczenia towarów, czy też wartości wynagrodzeń, które firma musi wypłacić gotówkowo/bezgotówkowo swoim pracownikom.

W porównaniu z księgami rachunkowymi pełnej księgowości nie trzeba prowadzić jednak dla nich bilansów, rachunków zysków i strat, a także sprawozdań finansowych. Ważne jest jednak to, by przy KPiR zawsze sporządzać ewidencję środków trwałych, niematerialnych oraz prawnych, co istotne jest dla wyliczania tzw. odpisów amortyzacyjnych.

Dla jakich firm są przeznaczone księgi przychodów i rozchodów?

Doświadczeni księgowi z biura B. i M. PIOTROWSCY podkreślają, że KPiR to narzędzie podatkowe, które można wykorzystać tylko w określonych sytuacjach. Przede wszystkim przychody firmy ze sprzedaży za poprzedni rok nie mogą być wyższe niż równowartość dwóch milionów euro z przeliczenia na złotówki. Po przekroczeniu tego poziomu podmiot gospodarczy zobowiązany jest do przyjęcia księgowości pełnej i ksiąg rachunkowych.

Po drugie, by móc prowadzić księgi przychodów i rozchodów trzeba odprowadzać podatki według skali podatkowej lub liniowo. Na ogół ze względu na prostotę konstrukcji KPiR (składa się z kilkunastu kolumn), wybierają je jednoosobowe działalności gospodarcze, spółki cywilne, spółki jawne i spółki partnerskie. W większości przypadków są to zatem mikroprzedsiębiorstwa, a także małe oraz średnie firmy z różnych branż.

KPiR w formie elektronicznej

Przedsiębiorcy coraz rzadziej decydują się na zatrudnianie własnych księgowych i najczęściej wybierają opcję współpracy stałej z biurem rachunkowym. To zaś sprzyja wykonywania operacji księgowych zdalnie, w formie elektronicznej. Taką niebywale komfortową i opłacalną finansowo obsługę proponują specjaliści z biura B. i M. PIOTROWSCY, którzy prowadzą KPiR w specjalnych programach komputerowych. Na życzenie klienta może to być jego własna chmura internetowa, aplikacja online lub też jego moduł księgowy, będący częścią systemu ERP. Zespół B. i M. PIOTROWSCY słynie z elastycznych rozwiązań i doradztwa księgowo-finansowego na najwyższym poziomie. Jakie są jednak przesłanki prawne do prowadzenia KPiR w formie elektronicznej?

Zbiór zasad prowadzenia księgi przychodów i rozchodów określa Rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów. W przypadku elektronicznego narzędzia pamiętać należy o tym, by spełnić kilka ważnych warunków. Wykorzystywany program musi gwarantować poufność danych, możliwość ich doprowadzenia do formy papierowej, a także prosty wgląd dla organów kontrolnych. Biuro rachunkowe i przedsiębiorca muszą też zadbać o prowadzenie KPiR według wzoru oraz o zabezpieczeniu zaksięgowanych elementów przed zniekształceniem czy skasowaniem.

 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz