Artykuł sponsorowany

Czy ziołolecznictwo jest skuteczne?

Czy ziołolecznictwo jest skuteczne?

W czasach, kiedy medycyna nie była tak mocno rozwinięta jak obecnie, to właśnie ziołolecznictwo cieszyło się ogromną popularnością. Dziedzina ta była obdarzana zaufaniem zwłaszcza ze strony ludności mieszkającej w mniejszych miejscowościach. Obecnie zdecydowana mniejsza grupa osób ufa naturalnym metodom leczenia. Pozostaje jednak pytanie – czy ziołolecznictwo faktycznie jest skuteczne i przynosi efekty?

Na czym dokładnie polega ziołolecznictwo?

Według wszelkich definicji ziołolecznictwem nazywa się medycynę niekonwencjonalną, która swoje praktyki opiera na wykorzystaniu naturalnych składników oraz ziół. Takie metody leczenia są często zdecydowanie tańsze niż standardowe lekarstwa. Ponadto skuteczność niektórych składników naturalnych jest bardzo wysoka. Dzięki nim można poradzić sobie 

iołolecznictwoz takimi dolegliwościami jak:

  • zaparcia i bóle żołądkowe,
  • problemy z nadciśnieniem,
  • zapalenia jamy ustnej,
  • zbyt wysoki poziom cukru.
Specjalista z firmy Centrum Medyczne ForMed zauważa: Ziołolecznictwo nie zawsze przynosi te same rezultaty. Podobnie jak w przypadku farmakologii wiele zależy od organizmu człowieka, jego odporności, czy chociażby stosowania się do określonych zaleceń. Każdy przypadek powinien być także skonsultowany z lekarzem lub farmaceutą. Zdecydowanie lepiej poradzić się kogoś, kto ma odpowiedzią wiedzę w tym zakresie.

Dlaczego zioła należy stosować pod kontrolą lekarza?

Pomimo że większość ziół i środków naturalnych można kupić w aptece lub specjalnych sklepach bez recepty, to zawsze warto przed ich wykorzystaniem skontaktować się z lekarzem. Dlaczego? Przede wszystkim bardzo łatwo je przedawkować. Co prawda większość przypadków nie jest groźna dla zdrowia, czy życia człowieka, może jednak zdarzyć się nieprzyjemna wysypka, której każdy wolałby uniknąć. Ponadto wielu składników nie wolno ze sobą łączyć. Takie informacje nie zawsze można znaleźć w internecie. Co więcej, może zdarzyć się, że jeden ze składników ziołowych, które planujesz przyjąć, obniży działanie leków, które przyjmujesz na stałe – lub wręcz przeciwnie – wzmocni je.  Konsultując to wcześniej ze swoim lekarzem prowadzącym, unikniesz nieprzyjemnych sytuacji.

Ziołolecznictwo – najpopularniejsze wykorzystanie

Najczęściej ziołolecznictwo stosowane jest podczas jesieni i zimy w walce z przeziębieniem, które co roku dotyka setki osób. Co sprawdza się w takich sytuacjach? Przede wszystkim różnego rodzaju napary z lipy lub rumianku. Są one w stanie załagodzić ból gardła i infekcję – zwłaszcza w początkowym stadium. W niektórych przypadkach warto zestawić je z naturalnym miodem i cytryną. Należy jednak pamiętać, aby nie dodawać ich do zbyt gorącej herbaty, bo tracą wówczas swoje właściwości. Szybka reakcja zwłaszcza przed rozwinięciem się choroby to ochrona przed długim leczeniem i zwolnieniem lekarskim na czas osłabienia.

Oceń artykuł (2)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz