Jakie są objawy boreliozy?

Jakie są objawy boreliozy?

Borelioza to choroba, która na początku wywołuje symptomy podobne do grypy. Pewne objawy są dla niej bardzo charakterystyczne. Może się ona ujawnić po latach i spowodować poważne spustoszenia w organizmie człowieka. Przeczytaj, czym jest borelioza. Zapoznaj się z jej objawami i dowiedz się, w jakich przypadkach mówi się o boreliozie późnej.

Strony www Strony www

Co to jest borelioza?

Borelioza zwana jest także chorobą z Lyme. Jest to choroba odkleszczowa. Kleszcz wszczepia się w skórę przy pomocy aparatu kłująco-ssącego. Do zakażenia może dojść, kiedy kleszcz wydziela ślinę, która dostaje się do rany zaatakowanej osoby. Przyczyną boreliozy są bakterie  Borrelia burgdorferi, Borrelia garinii, Borrelia afzelii oraz Borrelia japonica.

Bakterie te występują pod postacią krętek oraz cyst. Charakterystyczna dla krętek jest duża ruchliwość, cysty zaś są nieruchome i odporne na antybiotyki.

Kiedy zachorowania na boreliozę zgłaszane są najczęściej?

W niektórych przypadkach choroba daje o sobie znać po miesiącach czy latach. Najczęściej jednak przypadki boreliozy zgłaszane są od czerwca do października. Związane jest to ze wzmożoną aktywnością kleszczy w okresie wiosenno – letnim oraz z czasem wylęgania się choroby.

Jakie są objawy boreliozy?

Należy pamiętać, że choroba może nie dawać od razu symptomów. Możliwe jest ujawnienie się boreliozy po kilku miesiącach, a nawet latach od zakażenia. Pierwszy etap wiąże się zazwyczaj ze zmianami na skórze.

Najczęściej występuje rumień wędrujący – pojawia się w miejscu ugryzienia kleszcza i w szybkim tempie zwiększa swoją średnicę. Jest to bardzo charakterystyczny objaw dla boreliozy, któremu towarzyszy ogólne osłabienie, gorączka, bóle mięśni i stawów – objawy grypopodobne.

O wiele rzadziej pojawia się chłoniak limfocytowy – niebolesny guzek uwidaczniający się na brodawce sutkowej, mosznie lub płatku ucha. Znika on na późniejszym etapie choroby. Po kilku tygodniach lub miesiącach od pojawienia się.

Bakterie mogą rozprzestrzenić się po całym organizmie. Zaatakowany może zostać zarówno układ ruchu – zapalenie stawów, układ krążenia – zaburzenia rytmu serca, jak i układ nerwowy – zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych czy zapalenie nerwów czaszkowych.

Boreliozę leczy się antybiotykiem. Im wcześniej zaczniemy się leczyć, tym lepsze efekty uzyskamy. Dlatego też ważna jest szybka diagnostyka. Zdarza się, że borelioza nie jest prosta do wykrycia. Przy wystąpieniu jakichkolwiek niepożądanych objawów należy zgłosić się do internisty. Podstawa to rozróżnić najważniejsze postaci skórne choroby.

Kiedy mówi się o boreliozie późnej?

Borelioza, która uaktywnia się po latach, określana jest mianem późnej boreliozy. Charakterystyczne dla niej jest nasilenie objawów, które pojawiły się we wczesnej rozsianej fazie choroby. Wystąpienie boreliozy późnej potrafi być bardzo niebezpieczne ze względu na możliwość wystąpienia nieodwracalnych zmian w narządzie ruchu czy układzie nerwowym.

Choroba może być przyczyną przewlekłego zapalenia stawów, korzeniowego zespołu bólowego splotu barkowego, zaburzeń funkcji poznawczych oraz pogorszenie pamięci i nastroju. Typowe jest także uszkodzenie nerwów, co łączy się z zaburzeniami czucia, słuchu, widzenia oraz połykania.

Nie zawsze chorobę można zdiagnozować we wczesnym stadium. Wiele objawów boreliozy można przypisać różnym schorzeniom. Sytuację pogarsza fakt, że ciężko jest połączyć ugryzienie kleszcza sprzed kilku lat z niepokojącymi objawami. Dlatego też, jeżeli zostaniesz ugryziony przez kleszcza, uważnie obserwuj swoje ciało.

Opracowanie:
Paulina
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz