Jakie są przyczyny, objawy i skutki niedoboru melatoniny?

Jakie są przyczyny, objawy i skutki niedoboru melatoniny?

Wiele osób lekceważy objawy braku melatoniny. Bagatelizujemy nieprzespane noce i poranne zmęczenie, jednak kolejna wypita kawa czy energetyk nie rozwiąże problemu zbyt krótkiego snu. Konsekwencje niedoboru melatoniny mogą być naprawdę groźne. A więc jak znaleźć przyczynę i rozpoznać, że poziom hormonu odpowiedzialnego za sen jest zbyt niski? Poznaj odpowiedź i zadbaj o wypoczynek.

Pozycjonowanie stron Pozycjonowanie stron

Co powoduje brak melatoniny i zaburzenia snu?

Najczęściej zauważa się dwa typowe problemy ze snem wynikające z nieprawidłowego wydzielania melatoniny. Pierwszy z nich dotyczy ludzi młodych, a drugi starszych. W przypadku młodzieży mówi się o zespole opóźnionej fazy snu, a u seniorów o fazie snu przyspieszonej.

Ludzie młodzi często chodzą spać bardzo późno. Wynika to z prowadzonego trybu życia – studenci uczą się po nocach lub wykonują pracę zmianową. Osoby fukncjonujące w ten sposób odczuwają senność między 2 a 4 lub nawet dopiero w godzinach porannych. Próby położenia się wcześniej nie przynoszą rezultatów, ponieważ zaśnięcie przychodzi z trudem lub w ogóle nie jest możliwe. W konsekwencji pojawia się frustracja, zmęczenie oraz problemy z pamięcią i skupieniem. W takich przypadkach przyjmowanie tabletek z melatoniną może okazać się konieczne. 

Z kolei osoby starsze często robią się senne bardzo wcześniej, więc kładą się spać nawet po 20. Tak wczesne położenie się do łóżka sprawia, że seniorzy budzą się bladym świtem i są już na nogach od samego rana, co często dziwi osoby w młodym wieku. Osoby starsze, które skarżą się na kłopoty ze snem, powinny udać się do przychodni specjalistycznej i zasięgnąć porady lekarza.  

Przyczyną kłopotów ze snem mogą być także:

  • Stres, pobudzenie – silne emocje mogą wywołać stresujące zdarzenia w ciągu dnia lub po prostu obejrzenie filmu akcji przed pójściem do łóżka. Zanim zaśniemy, lepiej jest się więc wyciszyć.
  • Światło – to dochodzące z ulicy (rozwiązaniem są rolety zaciemniające lub grube zasłony) lub emitowane przez domowe sprzęty – na noc lepiej wyłączyć wszelkie migające diody.
  • Hałas – głośni sąsiedzi, pędzące samochody za oknem lub chrapanie partnera. Na uliczny hałas pomóc mogą zatyczki do uszu lub uszczelnienie okien, a na sąsiada – szczera rozmowa i przypomnienie o ciszy nocnej. Chrapiący partner powinien zasięgnąć porady lekarza. 

Problemy ze snem mogą być też wynikiem przyjmowania leków oraz występowania chorób, w tym depresji, nadczynności tarczycy, a także astmy i refluksu, które utrudniają zaśnięcie. Dolegliwości dokuczają w szczególności w nocy, chory budzi się co jakiś czas. Przyczyną mogą być również dalekie podróże i zmiany czasu, co zdecydowanie negatywnie wpływa na rytm okołodobowy.

Jakie są objawy niedoboru melatoniny?

Objawy niedoboru melatoniny to wszelkie zaburzenia snu – kłopoty z zaśnięciem, wybudzanie w nocy, budzenie wcześnie o poranku mimo krótkiego snu. Początkowo w ciągu dnia pojawiają się senność i osłabienie, które maskujemy warstwą makijażu i litrami kawy. Z czasem jednak wchodzimy w fazę chronicznego zmęczenia, co zdecydowanie źle wpływa na codzienne funkcjonowanie.

Jesteśmy wyczerpani zarówno fizycznie, jak i psychicznie, więc nic nam się nie chce. Nie podejmujemy wysiłku, pojawiają się kłopoty z koncentracją i rozdrażnienie. Wypicie kolejnej filiżanki kofeiny nie przynosi efektów.

Jakie są skutki niedoboru melatoniny?

W konsekwencji mogą pojawić się objawy, których nie można już lekceważyć. Brak melatoniny może skutkować pojawieniem się omamów i halucynacji oraz rozwojem chorób psychicznych takich jak nerwica lub depresja. Ale nie tylko spadek nastroju może być wynikiem zaburzenia snu. Niedobór hormonu odpowiedzialnego za sen to pierwszy krok do obniżenia odporności, otyłości, udaru, zawału, zaburzeń hormonalnych czy rozwoju chorób jelit, cukrzycy lub nowotworów.

Dowiedz się, jak stosować melatoninę

Opracowanie:
Marta
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Przeczytaj także