Artykuł sponsorowany

Okleina meblowa - charakterystyka i zastosowania

Okleina meblowa - charakterystyka i zastosowania
Przeprowadzając gruntowny remont w domu, często decydujemy się również na wymianę mebli. Niekiedy jednak nie pozwalają nam na to fundusze lub zwyczajnie nie chcemy wymieniać jeszcze elementów wyposażenia, które są w dobrym stanie. Zastanawiamy się wówczas, w jaki sposób odświeżyć ich wygląd – tak, aby pasowały do nowego wnętrza. Dobrym rozwiązaniem będzie zmiana ich koloru, jednak w jaki sposób to wykonać? W tym wypadku warto zdecydować się na zakup okleiny meblowej.

Czym jest okleina meblowa?

Okleina, jak wskazuje nazwa, służy do montażu na meblach, których wygląd chcielibyśmy odmienić. Wykonana jest z forniru, czyli cienkich płatów, pozyskiwanych w procesie skrawania drewna. To dotyczy jednak forniru naturalnego, który wyróżnia się naturalnymi wzorami, niepoddawanymi sztucznym modyfikacjom. Fornir modyfikowany natomiast został poddany na przykład barwieniu. Choć dla wielu osób jest to plus, to jednak duża część klientów wybiera właśnie okleiny naturalne – wszystko ze względu na ich elegancki wygląd oraz wysoką trwałość. Po taką okleinę warto udać się do sprawdzonego producenta – na przykład firmy Meda Veneer sp. z o.o., posiadającej w swojej ofercie produkty najwyższej jakości. 

Jakie są zastosowania okleiny meblowej? 

W tym przypadku mamy dużą dowolność. Okleinę możemy zastosować do odnowienia wyglądu mebli różnego rodzaju – szafek, szuflad, a nawet drzwi. Wpasuje się ona do niemal każdego typu wnętrza, o ile wybierzemy pasujący wzór oraz rodzaj drewna. Będzie więc odpowiednia zarówno do salonu w eleganckim stylu, jak i do pogodnego pokoju dziecięcego. Ponadto zwykle materiał ten, ze względu na swój skład, jest nieszkodliwy dla alergików.

Montaż okleiny meblowej 

Jest to ważny krok, gdyż niepoprawnie zamontowana okleina może z czasem odklejać się, co zaburzy estetyczny wygląd mebli. Wyróżniamy okleiny klejone oraz samoprzylepne. Z wiadomych przyczyn to drugi rodzaj znacznie ułatwia nam cały przebieg montażu. Przed rozpoczęciem przyklejania należy dokładnie oczyścić mebel oraz go osuszyć. Powinniśmy także usunąć wszelkie nierówności. Ważne jest dokładne zmierzenie wszystkich parametrów oklejanej powierzchni i równie precyzyjne przycięcie okleiny. Podczas naklejania powinniśmy przyciskać wszystkie fragmenty dłonią. Pamiętajmy również o tym, że okleina nie powinna być montowana w miejscach, które narażą ją na działanie szkodliwych czynników – takich, jak wysokie temperatury czy wilgoć. 
Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz