Artykuł sponsorowany

Rodzaje paliw stałych wykorzystywanych w energetyce

Rodzaje paliw stałych wykorzystywanych w energetyce

Wśród dostępnych na rynku paliw wyróżnia się paliwa stałe, płynne i gazowe. Paliwo stałe to nic innego jak palne ciało stałe pochodzenia naturalnego lub sztucznego, wykorzystywane jako źródło energii cieplnej. Paliwa stałe używane są przede wszystkim do celów przemysłowych, technicznych i gospodarczych. W tym artykule dowiesz się, jakie paliwa stałe cieszą się największą popularnością w energetyce!

Węgiel

Jest najbardziej popularnym, a zarazem najstarszym rodzajem paliwa stałego. Pokrywa on aż około 75% zapotrzebowania polskiej elektroenergetyki. Przez wiele lat będzie on jeszcze podstawowym surowcem dla energetyki światowej, z uwagi na fakt, że jego zasoby są najbardziej obfitymi i powszechnie występującymi zasobami energii pierwotnej. Węgiel cechuje się wysoką kalorycznością. Przeznaczony jest do spalania w piecach żeliwnych i stalowych. Jego złoża znajdują się w województwie śląskim, gdzie istnieje wiele kopalni i składów węgla, np. składy węgla w Katowicach, Zabrzu, Bytomiu, Mysłowicach czy Mikołowie. Na rynku możesz znaleźć różne rodzaje węgla, m.in.:

  • ekogroszek - uzyskiwany podczas mielenia węgla. Wykorzystywany głównie w piecach wyposażonych w automatyczne podajniki. Ten rodzaj opału charakteryzuje się niską zawartością siarki, wysoką kalorycznością, małą zawartością wody, a także generuje niewielkie ilości popiołu,
  • miał węglowy - tworzony jest z węgla kamiennego i stanowi jego najbardziej rozdrobioną formę. Jest to tańsza alternatywa dla tradycyjnego węgla. Od 1 lipca 2020 r. obowiązuje jednak zakaz sprzedaży miałów z węgla kamiennego dla gospodarstw domowych i kotłów o mocy poniżej 1 MW.

Drewno

Jest jednym z najzdrowszych materiałów opałowych dla człowieka oraz środowiska - pod warunkiem, że jest właściwie spalane. Drewno to materiał stosunkowo droższy od węgla i cechuje się niższą wartością energetyczną. Opał ten zakupić można w formie:

  • nieprzetworzonej, np. w szczapach, wiórach, trocinach, zrębkach,
  • przetworzonej, np. w postaci brykietu lub pelletu.

Pellet to sprasowane odpady drzewne, słoma, kora i uprawy energetyczne. W celu zakupu pelletu warto skorzystać z oferty sprawdzonych firm, takich jak Haldex z Katowic, która jest producentem materiałów opałowych z przeznaczeniem dla odbiorców przemysłowych, głównie energetyki. Pellet produkowany jest zarówno z drzew liściastych, jak i z drzew iglastych. Podczas spalania nie wydziela szkodliwych substancji, dlatego można zaliczyć go jako ekologiczne paliwo opałowe.

Oceń artykuł (2)
4.5
Komentarze
Dodaj komentarz