Artykuł sponsorowany

Usługi księgowe a wykorzystanie świadczeń pomocowych w czasie kryzysu

Usługi księgowe a wykorzystanie świadczeń pomocowych w czasie kryzysu

Z powodu pandemii wirusa Covid-19 sytuacja wielu przedsiębiorstw stała się w niektórych branżach wręcz tragiczna. Hotele i biura podróży, restauracje, sektor usługowy, transportowy i handlowy to tylko część długiej listy przedsiębiorstw których straty stawiają je często na granicy bankructwa. Za sprawą utraty dochodów i płynności finansowej firmy zmuszone są do cięć kosztów i wydatków, często decydując się na zwolnienia pracowników. W tej sytuacji sprawne biuro rachunkowe może decydować o „być albo nie być” firmy.

Działania wspomagające firmy w Polsce i w Unii

Aktualny kryzys gospodarczy ma znacznie szerszy zasięg niż recesja spowodowana kredytami hipotecznymi wysokiego ryzyka z 2008 roku, dotyczy większej liczby sektorów gospodarki i ma zasięg globalny. Zarówno wspólnoty gospodarcze, jak i poszczególne państwa przygotowały i wprowadziły w życie wielomiliardowe pakiety pomocowe dla firm, dotacje, pożyczki na preferencyjnych warunkach i ulgi podatkowe. Unia Europejska uruchamia ponad 500 mld euro na pomoc krajom członkowskim w formie dotacji bądź pożyczek, Polska natomiast w ramach czterech odsłon Tarczy Antykryzysowej wypłaciła już przedsiębiorstwom i pracownikom ponad 100 mld złotych. Docelowo rząd obiecuje przeznaczyć na pomoc firmom w wychodzeniu z regresu gospodarczego ponad 300 mld złotych, jak jednak aplikować o owe granty, w jakich urzędach i jaką formę pomocy wybrać? W zawiłościach formalno-prawnych warto zwrócić się o pomoc do dobrej księgowej.

Zakres pomocy biur rachunkowych

Biura świadczące usługi rachunkowo-księgowe udowodniły już, że błyskawicznie dostosowały się do nowej sytuacji na rynku i dobrze orientują się w rządowych i unijnych programach wsparcia gospodarki. W ofercie posiadają dostosowane do aktualnych realiów analizy finansowo-ekonomiczne i audyty pozwalające szybko określić kondycję danego podmiotu gospodarczego oraz wskazać najlepszą drogę do utrzymania się na rynku i przywrócenia dochodów i płynności finansowej. Księgowa z opolskiej firmy Raf"Bilans" Sp. z o.o. przekonuje, że w sytuacji gdy wiele firm decyduje się na cięcia kosztów poprzez redukcję zatrudnienia, właściwa polityka kadrowo-płacowa może uratować miejsca pracy i utrzymać doświadczonych pracowników w firmie. W obliczu wprowadzenia wielu ulg podatkowych przez rząd, profesjonalne doradztwo podatkowe pozwoli także zminimalizować ciężar fiskalny na okres recesji gospodarki. Znajomość wymogów formalnych niezbędnych do ubiegania się o pomoc de minimis przyda się także przy staraniu się o programy pomocowe Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, czyli zwolnienia z płacenia składek ubezpieczenia i tak zwane „pomostówki” na okres trzech miesięcy. Podjęcie właściwych decyzji biznesowych w trudnych czasach pandemii może zadecydować o przyszłości firmy i utrzymaniu poziomu zatrudnienia, warto więc zdać się na pomoc profesjonalnego biura rachunkowego i nie pozostawiać firmy na łasce koniunktury rynkowej.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz