Artykuł sponsorowany

Czym charakteryzuje się odzież ochronna i robocza?

Czym charakteryzuje się odzież ochronna i robocza?

Wielu fachowców pracuje w trudnych i uciążliwych warunkach. Potrzebują odzieży ochronnej, która zabezpiecza przed zagrożeniami: oparzeniami, okaleczeniami, otarciami, czy nawet złamaniami. Nie wszystkie zawody wymagają noszenia ubrań ochronnych, wystarczy im odzież robocza, która wpływa na komfort wykonywania obowiązków. Zapewnienie pracownikom odzieży ochronnej, specjalistycznej lub roboczej, jest obowiązkiem pracodawcy.

Jaka jest rola odzieży ochronnej?

Odzież ochronna jest regulowana przepisami BHP i klasyfikowana kategoriami. Stosowana jest przez pracowników, wykonujących niebezpieczną pracę. Odzież specjalistyczna chroni poszczególne partie ciała, przed ewentualnymi urazami. Ubrania ochronne są niezbędne wielu zawodach, o czym równie stanowią przepisy BHP. Odzież ochronna dla pracowników jest sukcesem producentów, ponieważ skutecznie zabezpiecza przed zagrożeniami biologicznymi, chemicznymi, mechanicznymi i termicznymi. Odzież Bhp Nawigator spełnia normy BHP. Dobierana jest ściśle do wykonywanej pracy. Często ubrania wyposażone są dodatkowo w elementy odblaskowe i ostrzegawcze typu wszywki. Noszenie odzieży ochronnej nie jest przywilejem, ale obowiązkiem pracowników, wykonujących zadania z narażeniem zdrowie, a nawet i życia.

Kiedy stosowana jest odzież ochronna?

Pracodawca nie może dopuścić pracowników do miejsca wykonywania pracy również w nieodpowiedniej odzieży, ponieważ jest to wykroczenie, które podlega karze grzywny (Art. 283 § 1 Kodeksu Pracy). Odzież ochronna jest dostosowana do wykonywania ściśle określonej pracy. Odpowiednio do zagrożeń ubrania dzielą się na produkowane z materiałów ochronnych: niepalne, pyłochłonne, wodoodporne, kwasoodporne i antyelektrostatyczne. Pracownicy narażeni na działanie silnych substancji chemicznych lub pracujący jako hutnicy czy spawacze noszą ubrania ochronne, okulary, kaski i obuwie, bardziej specjalistyczne. Pracownicy, których narażone jest życie i zdrowie w pracy w wysokich lub niskich temperaturach, lub przy wysokim napięciu prądu, zakładają kombinezony przeciwchemiczne, ubrania chroniące przed płomieniami i promieniowaniem jonizującym. Muszą mieć odzież specjalistyczną, produkowaną z przystosowanych do warunków materiałów.

Kiedy pracownicy noszą odzież roboczą?

Ubrania robocze przysługują pracownikom z wielu grup zawodowych. Są one dopasowane do specyfiki wykonywanej pracy. Zawód może wymagać ochrony przed zabrudzeniami lub zachowania specjalnej czystości powstałego produktu. Do odzieży roboczej zaliczamy m.in. koszule, fartuchy, kombinezony, kurtki, kamizelki, rękawice, obuwie, okulary czy kaski. W okresie zimowym pracodawca ma obowiązek wyposażyć pracowników w ubrania ocieplane, chroniące przed chłodem. Ubrania robocze noszą: lekarze i pielęgniarki; kucharze, kelnerzy, listonosz malarze, hydraulicy, pracownicy budowlani itp. Odzież robocza pozwala odróżnić od siebie fachowców. Często się zdarza, że odzież robocza ma charakter reklamowy, jak to ma miejsce w przypadku kurierów, pracowników sklepów budowlanych itp. Odzież robocza firmy BHP Nawigator stosowana jest też przez pracowników na produkcji, gdzie wymagana jest szczególna sterylność, ze względu na specyfikę wytwarzanych towarów np. leków.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz