Artykuł sponsorowany

Gdy dziecko boli brzuszek

Gdy dziecko boli brzuszek

Chyba każda mama i tata zna ten problem. Maluch płacze, marudzi, jest blady i taki jakiś osowiały. Co robić? Pierwszy instynkt mówi "iść do lekarza" – i zasadniczo jest to dobry pomysł, ale co zrobić, jeśli ból pojawił się w środku nocy, albo w sobotę po południu? Czy warto ubierać rozmarudzonego malucha, wlec przez pół miasta, czekać w poczekalni przychodni dyżurującej? A w jakiej sytuacji należy to zrobić natychmiast?

Ból brzucha u niemowlaka

Tak jak wiele jest przyczyn bólu brzucha u dzieci, tak wiele jest i objawów. Inaczej też wygląda ból brzucha u niemowlaka a inaczej u dziecka pięcioletniego. U najmłodszych, w pierwszym półroczu życia często pojawia się kolka niemowlęca. Można ją rozpoznać po tym, że pojawia się systematycznie co wieczór, dziecko bardzo głośno płacze, robi się czerwone, zgina nóżki. Po kilku godzinach płacz mija i powraca następnego wieczora. Jest to trudny problem dla młodych rodziców, zwłaszcza, że przyczyny kolki nie są dokładnie poznane, a różne znane metody przynoszą jedynie częściową ulgę. Lekarz pediatra Karolina Prątnicka radzi swoim pacjentom przede wszystkim lekkostrawną dietę dla mam karmiących a w przypadku karmienia pokarmem sztucznym zmianę dotychczas stosowanego mleka modyfikowanego na inne, mające rekomendacje w stosowaniu w kolce niemowlęcej. Dodatkowo można dzieciom podawać, w porozumieniu z lekarzem, herbatki z rumianku, kopru włoskiego lub melisy, oraz robić ciepłe okłady na brzuszek, które rozluźniają mięśnie. Kolka zwykle ustępuje, gdy dziecko kończy cztery miesiące, co przemawia za niedojrzałością jelit, jako główną przyczyną tego problemu. Trzeba go po prostu przeczekać.

Wiele przyczyn bólu brzucha u starszych dzieci

Wśród dzieci przedszkolnych i szkolnych do najczęstszych przyczyn bólu brzucha należą zatrucia pokarmowe i rotawirusy, które bardzo trudno od siebie odróżnić, a także pasożyty, nietolerancje pokarmowe, bóle brzucha zwiastujące, lub towarzyszące przeziębieniom u dzieci, grypie lub anginie, albo zapalenie wyrostka robaczkowego, które jest stanem wymagającym pilnej interwencji chirurga. Głównie z powodu tego ostatniego, rodzice niepokoją się każdą skargą na ból brzucha, ale jeśli ból utrzymuje się powyżej kilku godzin i towarzyszą mu biegunka lub wymioty to, im dziecko młodsze, tym szybciej należy wybrać się do poradni pediatrycznej, w celu skonsultowania objawów z lekarzem. Tylko specjalista może bowiem odróżnić biegunkę spowodowaną tzw. grypą jelitową, jelitówką lub grypą żołądkową, od zatrucia lub ataku wyrostka. W przypadku bólów o mniejszej intensywności, ale nawracających, też trzeba skonsultować się z lekarzem pediatrą, ponieważ być może konieczne będzie wykonanie badań w kierunku pasożytów, alergii albo nietolerancji pokarmowej.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz