Jak rozpoznać różyczkę u dzieci?

Jak rozpoznać różyczkę u dzieci?

Gdy pogoda staje się kapryśna, na dworze wieje i pada deszcz, a słońca jest jak na lekarstwo, coraz więcej dzieci zaczyna chorować. Na różnego rodzaju zakażenia narażone są szczególnie najmłodsze pociechy w przedszkolach czy szkołach. Dowiedz się, jakie są objawy różyczki u maluchów, a jakie u nastolatków. Przeczytaj, czym jest różyczka wrodzona i dlaczego jest groźna. Sprawdź, ile trwa różyczka u dzieci i jak ją szybko i skutecznie wyleczyć.

Pozycjonowanie stron Pozycjonowanie stron

Jakie są objawy różyczki u dzieci?

Różyczka u młodzieży może przebiegać z powikłaniami, natomiast u najmłodszych choroba zwykle nie jest uciążliwa. Niemowlęta przez pierwsze 6 miesięcy życia mają naturalną odporność nabytą od matki, która w dzieciństwie przebyła chorobę lub miała wykonaną szczepionkę. Zakaźność różyczki występuje tydzień przed i po pojawieniu się wysypki.

Wstępne, czyli pierwsze objawy różyczki u dziecka, zwykle nie występują, natomiast u nastolatków mogą trwać nawet do czterech dni. Najczęściej pojawiają się sygnały, które nie są kojarzone bezpośrednio z różyczką, takie jak ból głowy i gorączka, ból gardła, bóle mięśni, a także mdłości i brak apetytu

Charakterystycznym objawem choroby jest pojawieniem się wysypki (najpierw na twarzy, później na całym ciele), która jednak nie występuje w każdym przypadku. Jeśli wysypka się jednak pojawi, znika po 3 dniach bez śladu, więc nie musimy się martwić, że na skórze dziecka pozostaną blizny. Najczęściej przy różyczce dochodzi do powiększenia węzłów chłonnych w okolicy karku, szyi i za uszami.

Dowiedz się więcej o pierwszych objawach różyczki u dziecka i dorosłych.

Czym jest różyczka wrodzona?

Zespół różyczki wrodzonej jest to zespół wad wrodzonych, których przyczyną jest wystąpienie zakażenia wewnątrzmacicznego płodu. Skutkiem może być przedwczesny poród, zbyt mała masa ciała lub nawet śmierć dziecka. U nowonarodzonych dzieci diagnozuje się m.in. wady wzroku, słuchu, upośledzenie ruchowe itd.

Ile trwa różyczka u dziecka?

Okres wylęgania różyczki trwa od 2 do 3 tygodni, natomiast sama wysypka występuję od 2 do maksymalnie 3 dni. Pozostałe objawy utrzymują się dłużej – węzły chłonne mogą być powiększone przez 7 dni. U dorosłych czas ten wydłuża się nawet do 2 tygodni, dodatkowo kobietom mogą dolegać bóle stawów.

Jak leczyć różyczkę u dzieci?

Gdy zauważymy niepokojące objawy u dziecka, należy zgłosić się do internisty. Dopiero specjalista w przychodni będzie w stanie dobrze zdiagnozować każdy przypadek na podstawie dokładnego wywiadu lekarskiego. Istotne jest, by ustalić, czy dziecko nie miało ostatnio kontaktu z kobietą ciężarną, dla której zakażenie może być niebezpieczne.

Leczenie różyczki u dzieci jest przede wszystkim objawowe. Internista może przepisać środki przeciwgorączkowe (np. syrop lub czopki), ale najczęściej zalecane jest pozostanie w łóżku i odpoczynek. Objawy zwykle ustępują samoczynnie, nie powodując działań niepożądanych.

Jakie mogą być powikłania po różyczce?

Na szczęście interniści uspokajają, że powikłania po różyczce u dzieci są bardzo rzadkie. Należą do nich bóle stawów, krwawienie z dziąseł, przewodu pokarmowego i wystąpienie krwiomoczu (małopłytkowość). Do groźniejszych powikłań należą różyczkowe zapalenie mózgu lub nerwów czy plamica różyczkowa.

Najbardziej narażone na wystąpienie powikłań są kobiety w ciąży, które mają na co dzień kontakt z dziećmi, np. pracują w przedszkolu lub wychowują swoje starsze pociechy, które ewentualnie mogą zachorować. Dowiedz się, dlaczego różyczka w ciąży może być niebezpieczna.

Opracowanie:
Marta
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Przeczytaj także

Polecane firmy

Pacjentom przychodni Alergo-Med oferujemy diagnostykę i skuteczne leczenie chorób alergicznych....
Niepubliczny zakład podstawowej i specjalistycznej opieki zdrowotnej Medan to miejsce, gdzie...