Artykuł sponsorowany

Jak skonstruowane są szafy na kwasy i zasady?

Jak skonstruowane są szafy na kwasy i zasady?

Meble laboratoryjne służą do przechowywania sprzętu badawczego i stanowią obszar prac związanych z reakcjami chemicznymi. Przechowuje się w nich kwasy i zasady, dlatego muszą one umożliwiać bezpieczne przechowywanie. Zrzucenie i zbicie się fiolki ze żrącą substancją, stanowiłoby zagrożenie dla zdrowia i życia obecnych w laboratorium pracowników. Stąd szafy na kwasy i zasady muszą być solidne, stabilne oraz odporne na działanie wielu substancji.

Jak wykonane są szafy na kwasy i zasady?

Szafy na kwasy i zasady są bardzo istotnym elementem wyposażenia laboratoriów, w których konieczne jest przechowywanie odczynników chemicznych. Bardzo ważne jest dokładne zdefiniowanie rodzaju magazynowanych chemikaliów według klasyfikacji GHS, gdyż substancje te mogą wchodzić w reakcję ze sobą nawzajem. Głównym zadaniem szaf laboratoryjnych jest ochrona przed wzrostem temperatury, nasłonecznieniem oraz zapobieganie niepożądanym wybuchom substancji, które przechowywane są w czasie pożaru. Jeśli jednak to nie wysokie temperatury, a same kwasy stanowią główne zagrożenie dla mebli laboratoryjnych, to wtedy wykonuje się je z materiałów niepalnych, nienasiąkliwych, łatwo zmywalnych i odpornych na czynniki chemiczne, np. polipropylenu.

Jak zauważa ekspert reprezentujący firmę ALPBIS, która zajmuje się profesjonalną obsługą przedsiębiorstw oraz instytucji w zakresie wyposażania laboratoriów: w produkcji szafek laboratoryjnych wykorzystuje się zawiasy chemoodporne i specjalne uszczelki, które zabezpieczają przed wydostaniem się niebezpiecznych oparów i nieprzyjemnego zapachu ze środka szafy. Co więcej, szafy na kwasy i zasady posiadają zamknięcia ograniczające dostęp do środka osobom nieupoważnionym.

Wszystkie meble laboratoryjne poddawane są testom sprawdzającym ich wytrzymałość w trudnych warunkach. Materiały użyte do ich produkcji, sposób łączenia, jak i montowania komponentów musi odbywać się zgodnie z założonymi procedurami. Potwierdzeniem jakości są odpowiednie certyfikaty i spełnienie wymaganych norm. Szczegółowe informacje dotyczące mebli laboratoryjnych są ujęte w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 28.10.2010 roku o przestrzeganiu wymogów dobrej praktyki laboratoryjnej.

W co wyposażone są szafy na kwasy i zasady?

Szafy te wyposażone są najczęściej w oddzielnie zamykane drzwi rozwierane oraz wysuwane i wyjmowane tace lub kuwety (z możliwością obciążenia do 30 kg). Nienasiąkliwe kuwety gromadzą bez problemu wyciekające ciecze. Dużym udogodnieniem przy szafkach jest zastosowanie zawiasów o kącie otwarcia co najmniej 180°, co pozwala na swobodny i bezpieczny dostęp do odczynników.

W trakcie przechowywania napoczętych butli z odczynnikami zdarza się, że uwalniają się agresywne opary, negatywnie wpływające na osoby przebywające w laboratorium, dlatego szafy te podlegają ciągłej wentylacji i równomiernie odsysają opary z wnętrza szafy. Szafy na kwasy i zasady wyposażone są także w wentylator lub posiadają możliwość podłączenia do systemu wentylacyjnego. Co więcej, posiadają bezpieczny zamek z blokadą drzwi oraz duże etykiety ostrzegawcze zgodne z ISO 3864, 92/58 / CEE, Dyrektywą europejską i normą NF X08.003.

Pamiętajmy, że w laboratorium bezpieczeństwo ma znaczenie nadrzędne. Każdego dnia pracownicy mają styczność z wieloma niebezpiecznymi dla zdrowia związkami chemicznymi, kwasami i zasadami. Dobór odpowiednich szaf i innych mebli laboratoryjnych czyni pracę nie tylko przyjemniejszą, ale przede wszystkim bezpieczniejszą.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz