Artykuł sponsorowany

Jak wygląda badanie słuchu w Poradni Audiologicznej Oto-Medyk?

Jak wygląda badanie słuchu w Poradni Audiologicznej Oto-Medyk?

Zaburzenia w obrębie narządu słuchu mogą być bardzo kłopotliwe i przyczyniać się do wycofywania się osób z życia towarzyskiego czy rodzinnego. Mogą występować w różnym wieku, chociaż początki starzenia narządu słuchu obserwowane są zazwyczaj około 30. roku życia. Pewnych symptomów nie należy bagatelizować. Warto w porę zapisać się na specjalistyczne badanie słuchu w Poradni Audiologicznej Oto-Medyk i w razie potrzeby rozpocząć leczenie. 

Kiedy warto zapisać się na specjalistyczne badanie słuchu? 

Zaburzenia w funkcjonowaniu narządu słuchu mogą mieć różnorakie przyczyny. Najczęstsze z nich to ukończenie 50. roku życia i znaczne starzenie się tego narządu, a także nadmierna i długotrwała ekspozycja na wysokie dźwięki. Problemy ze słuchem są często spowodowane także przez przebyte infekcje bakteryjne i zakażenia wirusowe, urazy uszu, przebyte zapalenie ucha środkowego, nagromadzenie woskowiny, guzy, dysfunkcje kosteczek słuchowych, jak również stosowanie niektórych leków czy skłonności genetyczne. 

Jeżeli zauważysz u siebie niepokojące symptomy, które mogą wskazywać na pogorszenie słuchu, nie warto czekać i zapisać się na specjalistyczne badanie słuchu. Dobrze jest z niego skorzystać, jeśli dosyć często musisz prosić, by Twój rozmówca powtórzył swoją wypowiedź, masz problemy w zrozumieniu osób przez telefon, zmagasz się z uczuciem zatkanego lub zablokowanego ucha, słyszysz szumy lub dzwonienie w uszach bądź podczas rozmowy musisz patrzeć na usta rozmówcy, by zrozumieć, co ma Ci do przekazania. Na problemy z narządem słuchu zwykle wskazuje również konieczność głośniejszego niż dotychczas słuchania radia bądź oglądania telewizji czy kłopoty z prowadzeniem rozmowy z kilkoma rozmówcami bądź w nadmiernym hałasie. 

Jak wygląda specjalistyczne badanie słuchu? 

Badania, które pozwalają ocenić, czy doszło do ubytku słuchu i określić jego zaawansowanie, można podzielić na dwie grupy. W Poradni Audiologicznej Oto-Medyk możesz skorzystać z subiektywnych i obiektywnych badań słuchu. Do pierwszej grupy zaliczana jest audiometria impedancyjna, która opiera się na pomiarze ciśnienia w uchu środkowych, a także sprawdza odruchy mięśnia strzemiączkowego i poziom napięcia błony bębenkowej. Z kolei audiometria tonalna to badanie subiektywne. Pacjent proszony jest o przejście do wyciszonego pomieszczenia i nałożenie słuchawek. Za każdym razem, gdy usłyszy dźwięk, naciska odpowiedni guzik. Wszystkie badania w Poradni Audiologicznej Oto-Medyk przeprowadzane są przez wykwalifikowanych pracowników. Lekarz specjalista na podstawie badań stawia diagnozę i kwalifikuje do odpowiedniego leczenia. Placówka posiada podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia, co zapewnia pacjentowi nieodpłatne wykonanie badań i skorzystanie z konsultacji lekarskiej. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz