Jak wygrać z depresją?
Jedną z najczęściej występujących chorób psychicznych jest depresja. Większości kojarzy się ona między innymi z apatią, złym nastrojem lub niechęcią do robienia czegokolwiek. Jednak nie zawsze tak jest. W trakcie jej trwania każdy chory może mieć inne objawy, które nie są widoczne na pierwszy rzut oka. Czasem dopiero po długim czasie rodzina orientuje się, że coś jest nie tak. Lecz, tak jak w przypadku wielu innych chorób, można z nią wygrać.
Czym jest depresja?
Depresja jest to choroba psychiczna, która najczęściej objawia się obniżonym nastrojem. Chory jest apatyczny, nie ma ochoty jeść, ani wykonywać jakichkolwiek obowiązków. Często zdarza się, że cierpiący zatracił radość z czynności, które kiedyś go cieszyły, jak na przykład spacer z psem. Im bardziej depresja jest zaawansowana, tym częściej u chorego występują myśli samobójcze. Czasem na tym się kończy, jednak spora część osób z depresją decyduje się na ten krok, nierzadko udany.
Choroba ta może przybrać wieloraki charakter. Wiele zależy od procesu leczenia. Nieleczona depresja ma tendencję do pogłębienia się.
Jak leczy się depresję?
Depresja nie jest chorobą, z którą nie da walczyć. Podstawą do zwycięstwa jest wizyta u psychiatry. Lekarz po rozpoznaniu choroby przepisuje środki, których zadaniem jest wyrównanie substancji odpowiedzialnych za nastrój. Konieczne jest, aby pacjent regularnie zażywał lekarstwa. Nawet jednodniowa przerwa może spowodować nawrót choroby, co znacząco pogorszy stan chorego.
Warto także być pod stałą opieką lekarza. Na przykład w Prywatnym Gabinecie Psychoterapii Ewy Duchnowskiej pacjenci zawsze mogą liczyć na wsparcie specjalisty, który prowadzi ich przypadek. Te dwa sposoby są kluczowe do wygrania z depresją.
Czy można wyleczyć się z depresji?
Częstym pytaniem jest, czy z depresji można się wyleczyć. W teorii jest to możliwe. Kiedy stan pacjenta się unormuje, można spróbować odstawić leki. Jednak warto później przez jakiś czas dalej być pod opieką lekarza.
Natomiast tendencję do chorowania na depresję będzie się miało już zawsze. Dlatego bardzo ważna jest samokontrola oraz wsparcie rodziny. Nawrót może nastąpić nawet w najmniej oczekiwanym momencie.