Artykuł sponsorowany

Kolonoskopia w gabinecie lek. med. Anny Bielec Michałowskiej a profilaktyka nowotworów jelita grubego

Kolonoskopia w gabinecie lek. med. Anny Bielec Michałowskiej a profilaktyka nowotworów jelita grubego

Kolonoskopia pozwala dokładnie zbadać wszystkie odcinki jelita grubego. Narząd ten jest częścią układu pokarmowego, odpowiada za formowanie resztek pokarmu i przesuwanie ich do jego końcowego odcinka, gdzie są wydalane z organizmu. Pacjenci niestety często mają obawy przed tym rodzajem badania endoskopowego. Dlaczego kolonoskopia jest kluczowa w rozpoznaniu chorób nowotworowych jelita grubego?

Kompleksowe leczenie w gabinecie proktologa

Proktologia to dziedzina medycyny zajmująca się profilaktyką, diagnozowaniem i leczeniem dolegliwości dolnego odcinka przewodu pokarmowego. Lekarz proktolog ma uprawnienia, żeby wykonywać w gabinecie konieczne w procesie leczenia zabiegi chirurgiczne. Jednym z nich jest usuwanie polipów z powierzchni jelita grubego. Zlokalizowane są one na błonie śluzowej jelita grubego w postaci niewielkich uwypukleń. Wyróżnia się polipy o charakterze łagodnym i złośliwym. Zaleca się ich usuwanie w profilaktyce raka jelita grubego. Poza tym mają tendencję do pękania i krwawienia, dlatego mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia.

Kolonoskopia – wczesne wykrywanie raka jelita grubego

Kolonoskopia to dokładne badanie jelita grubego i odbytu. Lekarz zaleca je także w celu poszerzenia diagnostyki, jeśli wywiad z pacjentem wskazuje na obciążenie genetyczne chorobami nowotworowymi jelita grubego. Badanie można wykonać w gabinecie proktologicznym lek. med. Anny Bielec Michałowskiej.

W trakcie badania lekarz usuwa polipy i pobiera wycinek do badania histopatologicznego, aby sprawdzić, czy zmiany mają charakter złośliwy. Jeśli jest ich dużo, pacjent powinien zdecydować się na oddzielny zabieg usuwania polipów, ponieważ mają one tendencję do nowotworzenia. Gdy polipy okazują się nowotworem złośliwym, włącza się dodatkowe metody leczenia i zaleca dalszą diagnostykę. Konieczne mogą być kolejne zabiegi chirurgiczne w celu resekcji części jelita grubego.

Jak przebiega kolonoskopia?

Kolonoskopia polega na wprowadzeniu elastycznego endoskopu z dobrze oświetloną kamerą do jelita grubego od strony odbytnicy w kierunku jelita cienkiego. Kamera umożliwia lekarzowi wykonującemu badanie obejrzenie na ekranie ścian śluzówki narządu. Dodatkowo, jelito czasami wypełniane jest powietrzem, żeby móc dokładniej obejrzeć błonę śluzową. Kolonoskopia może wywołać uczucie dyskomfortu u pacjenta. Jednak wykonanie specjalistycznych badań w gabinecie proktologicznym lek. med. Anny Bielec Michałowskiej odbywa się sprawnie przy wykorzystaniu nowoczesnego sprzętu, zapewniając wygodę i spokój pacjentom.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz