Artykuł sponsorowany

Ortofotomapa. Co można na niej znaleźć?

Ortofotomapa. Co można na niej znaleźć?

Niegdyś wykorzystywane wyłącznie do celów wojskowych, dzisiaj drony służą do rekreacji, a także znajdują zastosowanie na szeroko pojętym rynku usług, gdzie służą m.in. do wykonywania zdjęć. Jak się okazuje, to właśnie przy użyciu dronów świadczy się również nowoczesne usługi geodezyjne, do których należy ortofotomapa. Co warto wiedzieć na jej temat?

Czym są i co zawierają ortofotomapy?

Treścią ortofotomapy jest zdjęcie wykonane "z lotu ptaka", najczęściej z pokładu obiektu latającego, np. samolotu lub drona.  Uzyskane w ten sposób zdjęcia poddawane są następnie ortorektyfikacji, czyli obróbce polegającej na wyeliminowaniu z obrazu wszelkiego rodzaju zniekształceń, które wynikają z ukształtowania terenu i różnic w wysokościach, a także mają związek z kątem nachylenia fotografii. Dzięki tej korekcie można uzyskać jednolitą skalę dla całego terenu, który został sfotografowany. W rezultacie ortofotomapa, która może być wykonana w kolorystyce naturalnej, nierzeczywistej bądź w tonacji biało-czarnej, pod względem dokładności i za sprawą rzutu ortogonalnego stanowi odpowiednik tradycyjnej mapy i umożliwia odczytywanie charakterystycznych dla niej danych, takich jak współrzędne czy odległości. Warto przy tym zaznaczyć, że na potrzeby sporządzania ortofotomapy wykorzystuje się nie tylko fotografie lotnicze czy satelitarne. Przykładowo firma Format posługuje się w tym celu BSP, czyli bezzałogowymi statkami powietrznymi zwanymi również dronami. Coraz większy udział tej technologii w tworzeniu ortofotomap wynika z dokładności i lepszej rozdzielczości zdjęć wykonywanych przez drony. Dzięki temu na ortofotomapie przedstawiona może być cała infrastruktura z podziałem na tereny użytkowe, nieużytki i obszary naturalne, w tym lasy, pola, drzewa i inne elementy zieleni, a także ulice czy budynki. Poza tym na tego typu mapie mogą znaleźć się dodatkowe informacje np. w postaci nazw lub symboli.

Możliwości i zastosowania ortofotomapy

Do czego właściwie wykorzystuje się ortofotomapy? Znajdują one wiele zastosowań w szeroko pojętej geodezji, gdzie służą one do celów projektowych oraz inwentaryzacyjnych przy różnego rodzaju inwestycjach. Istotne znaczenie ma tu możliwość wczytywania map przy użyciu specjalistycznego oprogramowania typu CAD i zestawiania ich z innymi źródłami danych, np. mapami zasadniczymi. Stanowi to ogromne udogodnienie dla dokumentacji projektowej oraz inwestycyjnej. Bogate możliwości wykorzystywania ortofotomap znajdują zastosowanie m.in. w architekturze, modelowaniu informacji o budynkach, a także w górnictwie, gdzie identyfikuje się zwałowiska i wyrobiska oraz przy szacowaniu szkód łowieckich. Podsumowując, ortofotomapy to ważny element nowoczesnej geodezji.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz