Artykuł sponsorowany

Pomiary czynników szkodliwych w środowisku pracy z Laboratorium Badawczym-Blachownia

Pomiary czynników szkodliwych w środowisku pracy z Laboratorium Badawczym-Blachownia

Pomiar czynników szkodliwych w środowiskach pracy jest ważny z wielu względów. Przede wszystkim specjalne analizy istotne są dla opracowywania polityki BHP danej firmy, strategii przeciwpożarowej, a także planów ochrony zdrowia pracowników. Ponadto pomiar czynników szkodliwych w miejscach pracy i ich eliminacja są źródłem zadowolenia kadry, co prowadzi do większej efektywności czy braku chęci zmiany pracodawcy. Nic zatem dziwnego, że różnego rodzaju badania zlecają dzisiaj zarówno przedsiębiorstwa usługowe, jak i zakłady pracy. Skorzystać mogą one z pomocy ekspertów z Laboratorium Badawczego-Blachownia. Szczegóły przedstawiamy w dalszych częściach artykułu.

Czy pomiary czynników szkodliwych w pracy są obowiązkowe?

Eksperci z Laboratorium Badawczego-Blachownia, które działa w Kędzierzynie-Koźlu, wyjaśniają, że obowiązek wykonywania badań oraz pomiarów czynników szkodliwych na stanowiskach pracy wynika z Kodeksu pracy. Przepisy stanowią zatem, iż każdy pracodawca jest zobowiązany do stosowania środków zapobiegających chorobom zawodowym i innym chorobom związanym z wykonywaną pracą. W przypadku uciążliwych warunków na danym stanowisku musi on zapewniać właściwą ochronę pracownikom np. w postaci środków ochrony indywidualnej.

Ponadto pracodawcy powinni dążyć do eliminowania ze swoich firm różnych czynników szkodliwych, co dzisiaj jest możliwe we współpracy z takimi podmiotami jak Laboratorium Badawcze-Blachownia. Nie tylko zwiększy to bezpieczeństwo, ale może skutkować większą efektywnością pracowników.

Kiedy należy wykonać pomiar czynników szkodliwych w pracy?

Badanie czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy musi być wykonane nie później niż w terminie trzydziestu dni od dnia rozpoczęcia działalność. W późniejszym czasie określone pomiary muszą być też okresowo powtarzane, a ich wyniki archiwizowane. Szczególne ważne jest to przy zmianach warunków na danych stanowiskach pracy. Komu zlecić zaś przeprowadzenie specjalistycznych badań. Jak tłumaczy jeden ze ekspertów Laboratorium Badawczego-Blachownia:

Badania i pomiary czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy wykonywać mogą tylko akredytowane laboratoria na podstawie certyfikatów Polskiego Centrum Akredytacji. By taką akredytację uzyskać, ubiegający się o nią podmiot musi być wyposażony w atestowaną aparaturę kontrolno-pomiarową i liczne specjalistyczne narzędzia. Laboratorium musi zatrudniać też ekspertów o właściwych kompetencjach, a także jest zobowiązane od przestrzegania setek restrykcyjnych procedur.

Rodzaje badań czynników szkodliwych w środowisku pracy

Rodzajów badań czynników szkodliwych w środowisku pracy, jest wiele. Specjaliści Laboratorium Badawczego-Blachownia zawsze dobierają określone metody badawcze pod indywidualne potrzeby klienta. Inne pomiary mogą być zatem istotne w hali magazynowej, zakładzie metaloplastycznym czy w masarni, a inne w biurowcu usługowym lub sklepie wielobranżowym. Do najpopularniejszych rodzajów badań czynników szkodliwych zalicza się zaś:

  • pomiar hałasu na stanowiskach pracy,

  • pomiar hałasu emitowanego do środowiska (np. poziom hałasu maszyn),

  • pomiar hałasu na statkach,

  • pomiar zapylenia powietrza,

  • pomiar mikroklimatu,

  • pomiar natężenia oświetlenia elektrycznego,

  • pomiar stężenia tlenku węgla,

  • pomiar substancji chemicznych

  • pomiar drgań ogólnych i miejscowych.

Laboratorium Badawcze-Blachownia wykonuje również dla różnych klientów pomiary hałasu w budynkach mieszkalnych, pomiary zawartości stearyny w pyle kamiennym, badania wód i ścieków, a także badania wydatku energetycznego metodą G. Lehmanna. O szczegóły warto pytać podczas bezpłatnych konsultacji.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz