Artykuł sponsorowany

Poszczególne etapy gastroskopii - na co się nastawić?

Poszczególne etapy gastroskopii - na co się nastawić?

Gastroskopia jest nazywana fachowo endoskopowym badaniem górnego odcinka przewodu pokarmowego. Podstawowym wskazaniem do jej wykonania jest sprawdzenie, jak wygląda błona śluzowa przełyku, żołądka oraz dwunastnicy. Co więcej, lekarz na podstawie obrazu może ocenić jakość soków trawiennych, które znajdują się w żołądku. Jeśli są ku temu wskazania, nie należy bronić się przed badaniem.

Przyrząd, którym wykonuje się badanie

Zapoznając się ze specyfiką badania, warto mieć na uwadze, że przyrząd, który wprowadza się do przełyku, nazywany jest endoskopem. Jest to giętka rurka, która ma około metra długości i średnicę od 7 do 12 mm. Dobrze jest pamiętać, że choć gastroskopia nie jest badaniem przyjemnym, przeprowadzana jest stosunkowo szybko, dzięki czemu pacjent nie odczuwa długo dyskomfortu. Przeprowadzona w ten sposób diagnostyka w postaci badania endoskopowego jest nieoceniona w dalszym procesie leczenia. Co ciekawe, do wykonania gastroskopii potrzebne jest skierowanie od lekarza, w którym jasno określi, z jakiego powodu kieruje na nie pacjenta.

Badanie krok po kroku

Pacjent, który poddawany jest badaniu, powinien się do niego odpowiednio przygotować. Przed rozpoczęciem lekarze z WJK Gastroenterologia Konińska zawsze informują pacjenta o przebiegu badania.  Nie może mieć na nosie okularów, a także protezy zębowej w ustach, która po wprowadzenia rurki do gardła, może doprowadzić do zadławienia. Pacjent po usunięciu zbędnych przedmiotów musi położyć się na lewym boku. Na specjalnym stole czekaj na niego niewielka poduszka, na której powinien położyć głowę. Pielęgniarka asystująca przy badaniu lub lekarz, jeśli pacjent wyrazi zgodę, za dodatkową opłatą znieczulają jego gardło. W rzadkich przypadkach badanie przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym. Wówczas o pomoc należy poprosić anestezjologa.

Wracając do badania - w ustach umieszcza się specjalny ustnik wykonany z plastiku, który pacjent musi zagryźć. Chroni on endoskop przed przegryzieniem go przez pacjenta. Sama gastroskopia polega na wprowadzeniu końcówki endoskopu do gardła pacjenta. Lekarz prosi go o jej połknięcie, dzięki czemu swobodnie można wprowadzić rurkę do przełyku. Pacjent podczas badania nie może połykać śliny. Może natomiast swobodnie oddychać. Po obejrzeniu przełyku i żołądka lekarz delikatnie usuwa endoskop. Badanie trwa maksymalnie kilkanaście minut. Choć jest nieprzyjemne, daje lekarzowi pełen obraz, dzięki któremu może postawić prawidłową diagnozę i podjąć odpowiednie leczenie.

Opracowanie:
Konin, Leszczynowa 33
tel. 63 241 48 70
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz