Artykuł sponsorowany

Wizyta u gastrologa. Wskazania i przebieg

Wizyta u gastrologa. Wskazania i przebieg

Wizyta u gastrologa. Wskazania i przebieg

W przypadku wystąpienia problemów zdrowotnych związanych z układem pokarmowym, zasadna jest wizyta u gastrologa. Lekarz tej specjalności zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem zarówno niegroźnych chorób układu pokarmowego, jak i tych zagrażających życiu, na przykład nowotworu jelita grubego. W przypadku zauważenia niepokojących objawów należy zapisać się na wizytę. Jakie wskazania mogą świadczyć o konieczności wykonania badań przez gastrologa?

Niepokojące objawy

Nieprawidłowy sposób odżywiania i ciągłe życie w pośpiechu może być przyczyną wystąpienia objawów chorobowych związanych z układem pokarmowym. Jeżeli dyskomfort, który powodują utrzymuje się przez dłuższy czas, konieczna jest wizyta u gastrologa. Uwagę powinny zwrócić takie dolegliwości jak na przykład: bóle żołądka i wątroby, wzdęcia i mdłości, pieczenie w przełyku, zaparcia i biegunki, a także nadmierne odbijanie i problemy z przełykaniem. Wizyta u specjalisty jest również niezbędna, jeżeli zauważymy niewyjaśniony spadek wagi, albo też obecność krwi w moczu lub kale. Szybka reakcja pozwoli na wczesne wykrycie przyczyny dolegliwości i skuteczną walkę z nimi.

Badanie gastrologiczne

Jak podczas każdej wizyty u lekarza, tak i w przypadku wizyty u gastrologa pierwszym etapem badania jest przeprowadzenie wywiadu. Gastrolog zapyta o charakter i nasilenie występujących dolegliwości oraz czas ich trwania, stan zdrowia i choroby, na które cierpi pacjent, a także jego sposób odżywiania i częstość wypróżnień. Jeżeli pacjent sygnalizuje problemy z dolnymi częściami układu pokarmowego jak na przykład bóle żołądka, wówczas lekarz przeprowadza badanie fizykalne naciskając brzuch i pytając o odczuwanie w tym momencie bólu. Niestety nie jest to postępowanie wystarczające do postawienia trafnej diagnozy. W tym celu lekarz zleca także badania krwi, USG jamy brzusznej, badania endoskopowe bądź też w zależności od potrzeb RTG jamy brzusznej z kontrastem. Rodzaj wykonywanych badań zależy od zgłaszanych dolegliwości podczas wizyty u gastrologa.

Możliwe choroby układu pokarmowego

Choroby układu pokarmowego rozpoznawane przez gastrologa za pomocą wykonania odpowiednich badań wymagają dalszego leczenia. Wśród nich zdiagnozowane mogą zostać takie schorzenia jak: niestrawność, wrzody żołądka, choroba refluksowa, zespół jelita drażliwego, zapalenie jelita grubego, kamica żołądka czy zapalenie trzustki. W niektórych przypadkach może wystąpić konieczność konsultacji z lekarzem onkologiem lub chirurgiem. Dotyczy to przede wszystkim poważniejszych chorób: zapalenia wyrostka robaczkowego, marskości wątroby oraz nowotworów układu pokarmowego. Po rozpoznaniu należy zastosować się do metod leczenia zaleconych przez lekarzy specjalistów.

Występujące przez dłuższy czas dolegliwości związane z układem pokarmowym wymagają wizyty u gastrologa. Szpital Jakubiec oferuje kompleksowe badania umożliwiające diagnozę i leczenie chorób z tej dziedziny medycyny oraz kompleksową opiekę lekarza gastrologa.

Oceń artykuł (2)
4.5
Komentarze
Dodaj komentarz