Artykuł sponsorowany

Wodomierze i ciepłomierze – budowa i zastosowanie

Wodomierze i ciepłomierze – budowa i zastosowanie

Pomiar wykorzystanej ilości wody czy ciepła może być w łatwy sposób kontrolowany i ewidencjonowany za pomocą specjalistycznych urządzeń. Zaliczają się do nich nowoczesne wodomierze oraz ciepłomierze, które są bardzo precyzyjne, wymagają jednak odpowiedniej kalibracji i montażu. Jak dokładnie funkcjonują tego typu urządzenia i z jakich komponentów się składają?

Woda pod kontrolą

Pobierana z instalacji woda musi być ewidencjonowana – pomiar wykonywany jest za pomocą przeznaczonych do tego wodomierzy. To urządzenia dokładnie rejestrujące objętość przepływającej w instalacji wody. W zależności od wybranej zasady działania, mogą one być skrzydełkowe, śrubowe lub sprzężone. Właściwe dopasowanie konkretnego modelu wodomierza oraz jego instalacja to zadanie dla fachowców – firma Wodol jest w stanie doradzić swoim klientom wybór optymalnego rozwiązania w tym zakresie. Wodomierze skrzydełkowe zawierają wbudowany wirnik, który z kolei wyposażony jest w specjalne łopatki. Takie wodomierze wykorzystywane są do pomiaru zużycia wody zimnej o temperaturze maksymalnej +50 stopni Celsjusza oraz wody ciepłej, która nie przekracza +90 lub +120 stopni Celsjusza dla urządzeń wielostrumieniowych. Stosuje się je w piwnicach i studzienkach wodomierzowych, a modele jednostrumieniowe przeznaczone są do budynków mieszkalnych. Wodomierze śrubowe z kolei rejestrują pobór wody o dużej zmienności natężenia przepływu, natomiast sprzężone nadają się doskonale do miejsc, w których widoczne jest spore zróżnicowanie w poborze wody, np. szpitali, szkół czy hoteli.

Nie za ciepło

Budynki wyposażone w wodną instalację grzewczą, która zasilana jest z sieci ciepłowniczej, muszą posiadać specjalne liczniki ciepła. Wydajne i precyzyjne ciepłomierze rejestrują ilość pobranego do ogrzewania ciepła w sposób stały. Zazwyczaj odbywa się to ultradźwiękowo lub mechanicznie, z wykorzystaniem specjalistycznych, dokładnych czujników. Podobnie jak wodomierze, ciepłomierze muszą być zainstalowane we właściwy sposób i skalibrowane tak, by precyzyjnie wskazywać pobraną ilość ciepła. Warto wiedzieć, że takie liczniki różnią się znacząco od znajdujących się przeważnie na grzejnikach podzielników. Urządzenia te przeznaczone są do rozliczania konkretnych mieszkań czy lokali użytkowych za ciepło wykorzystane w całym obiekcie. Dzięki ciepłomierzom bez problemów można więc monitorować zużycie energii cieplnej i przez to kontrolować wysokość rachunków. Profesjonalnie przeprowadzona kalibracja oraz właściwy montaż gwarantują dokładność tego typu urządzeń – tę usługę należy zlecić profesjonalistom zajmującym się zarówno ciepłomierzami, jak i wodomierzami.

Opracowanie:
Suchy Las, Szkolna 45
tel. 605 338 711
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz