Artykuł sponsorowany

Zaćma – przyczyny, objawy i sposoby leczenia

Zaćma – przyczyny, objawy i sposoby leczenia

Zaćma to zmętnienie soczewki oka, które może prowadzić do zaburzeń widzenia. Jest to powszechne schorzenie, które dotyka ludzi w każdym wieku, ale najczęściej występuje u osób starszych. Zaćma może być spowodowana starzeniem się, urazem oka lub niektórymi stanami chorobowymi, takimi jak cukrzyca. Z tego artykułu dowiesz się, na czym polega diagnostyka zaćmy i jakie są dostępne metody leczenia.

Pierwsze objawy zaćmy

Zaćma jest częstą chorobą oczu, która może powodować utratę wzroku i ślepotę, dlatego nie można bagatelizować żadnych objawów, a w przypadku ich wystąpienia należy skonsultować się z lekarzem okulistą, który wykona dokładną diagnostykę. Pierwsze objawy zaćmy nie są charakterystyczne. To zazwyczaj niewyraźne widzenie i wrażenie, jakby patrzyło się przez mętną szybę. Istotny w tym przypadku jest fakt, że nie da się go skorygować za pomocą szkieł okularowych.

Narastające pogarszanie się wzroku to także trudności z widzeniem w słabym świetle i zwiększona wrażliwość na odblaski. Symptomy, które powinny nas niepokoić to również narastająca krótkowzroczność czy zaburzenia widzenia kolorów.  Jeśli doświadczasz któregokolwiek z tych objawów, ważne jest, aby zobaczyć się z okulistą w celu uzyskania właściwej diagnozy i wdrożenia odpowiedniego leczenia. Wczesne wykrycie zaćmy może zapobiec dalszej utracie wzroku.

Diagnoza i leczenie zaćmy

Jak zostało wyżej opisane, zaćma to stan chorobowy, który powoduje zmętnienie naturalnej soczewki oka, co może skutkować upośledzeniem widzenia, a nawet ślepotą. Soczewka oka składa się z białek i wody, a kiedy te białka ulegają uszkodzeniu lub zlepiają się ze sobą, tworzą mętną powłokę, która blokuje dostęp światła do oka. W chorobie kluczowe jest to, że powstałej powłoki nie da się usunąć środkami farmakologicznymi. W celu zmniejszenia stanu zapalnego i poprawy widzenia lekarze okuliści przepisują odpowiednie leki i krople do oczu, ale zmętnienie soczewki oka jest nieodwracalne - specjaliści wskazują, że jedyną skuteczną metodą leczenia zaćmy jest operacja.

Operacyjne leczenie zaćmy polega na zastąpieniu zmętniałej soczewki sztuczną. Inną opcją jest z kolei terapia laserowa, która ma na celu rozbicie zmętniałej soczewki i poprawę widzenia. Zabiegi te są zwykle wykonywane w warunkach ambulatoryjnych przez doświadczonych lekarzy okulistów, na przykład z Centrum Mikrochichurgii oka EVITA z Krakowa.  Pacjenci otrzymują pełne wsparcie zarówno przed zabiegiem, jak i po nim. Niezwykle ważne jest jednak to, aby dokładnie przestrzegać wszelkich zaleceń  po zabiegu i prowadzić oszczędzający tryb życia, zgłaszać się do wyznaczonych badań kontrolnych oraz stosować przepisane krople do oczu zgodnie z zaleceniami lekarza.

Opracowanie:
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz