Artykuł sponsorowany

Zarządzanie i administracja – co oznaczają te usługi? Odpowiedź specjalisty

Zarządzanie i administracja – co oznaczają te usługi? Odpowiedź specjalisty

Istnieje powszechne przekonanie, że zarządzanie i administrowanie nieruchomościami we wspólnotach mieszkaniowych to pojęcia, których można używać zamiennie. Czy faktycznie tak jest? Praktyka pokazuje co innego. Zarządzanie nieruchomością wiąże się z pełnieniem szerszego spektrum obowiązków i czynności. Administrowanie zaś, jest usługą oferowaną przez firmy, które wchodzi w skład zarządzania. Czy zatem administrator a zarządca pełni te same obowiązki? Jak umiejętnie rozdzielić te dwie czynności?

Kim jest zarządca nieruchomości?

Pełnienie obowiązku zarządzania nieruchomości wiąże się z odpowiedzialnością obrotu majątku właściciela nieruchomości, który zlecił tę czynność firmie zewnętrznej. Na osobie zarządzającej ciąży bowiem niemała odpowiedzialność, która wymaga posiada kompetentnej wiedzy oraz doświadczenia. Zadania te w głównej mierze polegają na zapewnieniu mieszkańcom nieruchomości komfortowego i bezpiecznego mieszkania. Każda osoba posiadająca prawo do pełnienia funkcji zarządcy, zobligowana jest do sporządzenia planu zarządzania nieruchomością. W dokumencie tym zawarte powinny być takie informacje jak:

  • analiza stanu nieruchomości
  • plan i uzasadnienie planu potrzeby inwestowania w nieruchomość
  • plan obejmujący wszystkie założenia, które posiada właściciel nieruchomości

Przedstawienie takiego dokumentu jest bardzo pomocne przy wspólnej współpracy z właścicielem, a tym samym stanowi gwarancję bezpiecznego obracania czyjąś własnością.

Czy administrator pełni takie same obowiązki co zarządca?

Używanie zamiennie sformułowań administrator i zarządca jest błędne. Dlaczego? Zarządca nieruchomości posiada znacznie więcej możliwości jak i obowiązków związanych z opieką nad konkretnym budynkiem. Poza prowadzeniem obszernej dokumentacji i kwestami finansowymi sprawuje on pieczę nad bardziej przyziemnymi zadaniami. Zarządca nieruchomości jest zobligowany do utrzymania czystości i bezpieczeństwa wewnątrz nieruchomości jak i wokół niej. Odpowiada on również na terminową kontrolę stanu technicznego budynku. Administrowanie nieruchomością w dużym uproszczeniu polega na dbaniu o utrzymanie jej dobrego stanu. Jest to pewnego rodzaju forma zarządzania, która posiada jednak o wiele węższy zakres.

Zarządca nieruchomości a brak licencji

Ustanowienie zniesienia obowiązku posiadania dokumentu licencji przez zarządcę nieruchomości spowodowało niemałe zmiany na rynku deweloperskim. W związku z tym pojawiło się wiele nie mających większego doświadczenia czy odpowiednich kompetencji do pełnienia tego zawodu. Deregulacja stopnia zarządcy może prowadzić do przykrych w skutkach zdarzeń. Jeżeli chcesz mieć pewność dobrze zarządzającej firmy, wybierz Dominium, która swoim doświadczeniem i kompetencją a także potwierdzonymi pozytywnymi opiniami, zyskała zaufanie wielu klientów.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Warto przeczytać

Wyszukaj firmy z branży