Artykuł sponsorowany

Zespół cieśni nadgarstka – jakie są jego objawy i czy operacja zawsze jest konieczna?

Zespół cieśni nadgarstka – jakie są jego objawy i czy operacja zawsze jest konieczna?

Jeżeli chodzi o ujęcie definicyjne, to zespół cieśni nadgarstka jest stanem chorobowym, powstałym w wyniku długotrwałego ucisku nerwu pośrodkowego, biegnącego w kanale nadgarstka. Objawy – choć nie zawsze jednoznaczne – dotyczą przede wszystkim ręki dominującej, która z przyczyn oczywistych narażona jest na znacznie większe obciążenia. Z jakimi zatem informacjami na ten temat warto się zapoznać?

Jakie są objawy choroby?

Lekarze dzielą objawy choroby na 3 główne stadia. Niemniej jednak w każdym z nich pacjenci muszą liczyć się z występowaniem dolegliwości bólowych, a także z wyraźnie odczuwalnym odrętwieniem okolic nadgarstka i palców. Symptomy te bardzo często interpretowane są jako niegroźne i spowodowane niewłaściwą pozycją podczas snu. We wczesnym stadium osoby chore skarżą się przede wszystkim na niemożność zaciśnięcia pięści oraz uczucie osłabienia.

Co warte podkreślenia, zespół cieśni nadgarstka nie obejmuje palca małego – fakt ten może pomóc w szybszym zidentyfikowaniu choroby. W drugim stadium pojawiają się nasilone objawy. Ból i drętwienie występują znacznie częściej – w tym także podczas dnia. Wyraźne problemy zaczynają sprawiać na pozór zwykłe czynności takie jak m.in. kierowanie samochodem lub jazda na rowerze. W trzeciej fazie natomiast wymienione objawy ulegają drastycznemu zwiększeniu. Poważne zagrożenie stanowią zaniki mięśniowe w obrębie kłębu kciuka. Dochodzi też do pogłębiania się zmian degeneracyjnych nerwu pośrodkowego. Co jeszcze warto wiedzieć?

Jak wygląda leczenie?

Najgorszą możliwą do podjęcia decyzją jest zbagatelizowanie długotrwałych i nawracających objawów. W skrajnych przypadkach takie postępowanie prowadzi bezpośrednio do nieodwracalnych uszkodzeń nerwu. Jak zatem wygląda leczenie? Przy wykryciu zmian odpowiednio wcześnie stosuje się m.in. terapię, polegającą na założeniu specjalistycznej szyny. Do kanału nadgarstka zostają podane środki sterydowe o działaniu miejscowym i przeciwzapalnym. Jak jednak podkreślają doświadczeni lekarze z Zakładu Opieki Zdrowotnej Lancet, u większości pacjentów jedynym skutecznym sposobem poradzenia sobie z problemem staje się leczenie operacyjne.

Operacja zespołu cieśni nadgarstka wykonywana jest w sposób klasyczny. Co to oznacza z praktycznego punktu widzenia? Przecina się skórę, tkankę podskórną, rozcięgno dłoniowe i dociera się do troczka zginaczy. Zabieg odbarczenia nerwu pośrodkowego jest nie tylko skuteczny i całkowicie bezpieczny, ale także wykonany w trybie chirurgii jednego dnia. Przeprowadza się go w znieczuleniu miejscowym lub regionalnym. Pacjenci nie stają również przed koniecznością specjalnego przygotowania się do wykonywanych czynności.  

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz