Artykuł sponsorowany

Badania USG w czasie ciąży

Badania USG w czasie ciąży

Ciąża to nie tylko okres zwiększonej dbałości o własne zdrowie, ale również czas, w którym konieczne jest wykonywanie niezbędnych badań pozwalających na kontrolowanie rozwijającego się płodu. Jedne z podstawowych badań prenatalnych to badania ultrasonograficzne, których głównym celem jest wykrycie wad rozwojowych lub genetycznych na wczesnym etapie życia. Jakie rodzaje badań USG powinny odbyć się w trakcie ciąży i kiedy należy je wykonać? Wyjaśniamy.

Na czym polega badanie USG w ciąży?

Badanie USG to nieinwazyjne i przesiewowe badanie prenatalne przeprowadzane za pomocą ultrasonografu. Do badania wykorzystywane są fale ultradźwiękowe wysyłane przez głowicę specjalnego aparatu, które odbijają się od badanych tkanek, a tym samym dzięki specjalnemu systemowi, uzyskane informacje z badania przetwarzane są na czarno białym ekran monitora. Dodatkowo przed rozpoczęciem badania powłoki brzuszne kobiety zostają pokryte żelem, który pozwala na przewodnictwo ultradźwięków.

- W zależności od trymestru oraz stosowanej metody badania, USG ocenia różne aspekty rozwoju płodu, a co więcej daje rodzicom szanse na zaobserwowanie realistycznej sylwetki, a nawet twarzy dziecka. Niemniej jednak badania USG głównie wykonywane są w celu wykrycia wszelkich możliwych nieprawidłowości, w przypadku których wczesna diagnoza umożliwi odpowiednio wcześnie wdrożyć prawidłowe leczenie oraz otoczyć opieką zarówno dziecko, jak i matkę. - mówi specjalista ze Specjalistycznej Praktyki Położniczej doktora Marka Blitka w Żarach.

Badanie USG 3D i 4D

Badanie USG 3D w porównaniu do tradycyjnego badania metodą 2D pozwala na bardziej szczegółowe określenie parametrów dziecka oraz dostarcza przekroje anatomiczne płodu. W trakcie USG 3D dziecko jest widoczne na ekranie monitora w trójwymiarze, dzięki czemu lekarz może dokładnie zobaczyć i przeanalizować jego rączki, twarz, brzuch i inne narządy. Obraz uzyskany w trakcie badania prenatalnego jest także bardzo istotny do oceny kręgosłupa, kończyn i powłok brzusznych oraz na etapie wykrywania wad genetycznych i rozwojowych.

Natomiast badanie 4D daje podobny obraz do badania 3D, niemniej jednak zmienia się ono w czasie rzeczywistym, a tym samym przedstawia dynamiczny obraz. Podczas badania USG 4D rodzice mają możliwość obserwowania ruchów swojego dziecka, jego kształtu oraz wyrazu twarzy. Takie badanie daje również większe możliwości lekarzowi, ponieważ nowoczesny ultrasonograf rejestruje szczegóły anatomiczne, a dzięki możliwości nagrania, umożliwia dokładną i wnikliwą analizę struktur płodu.

Kiedy należy wykonać badanie USG w trakcie ciąży?

Zgodnie z wytycznymi Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego USG genetyczne powinno być wykonywane co najmniej trzy razy, w terminach zaleconych przez lekarza prowadzącego ciążę. Pierwsze badanie USG odbywa się w momencie, gdy kobieta zgłasza się do gabinetu ginekologicznego z podejrzeniem ciąży i w odróżnieniu od kolejnych badań, przeprowadzane jest przy użyciu sondy wprowadzanej przez pochwę. Takie badanie USG nie jest obowiązkowe i oprócz wykluczenia lub potwierdzenia ciąży, dodatkowo ocenia stan macicy oraz przydatków.

Kolejne badania USG powinny być wykonywane:

  • Między 11 a 13 tygodniem ciąży - takie badanie pozwala m.in. na określenie ryzyka wad genetycznych oraz określenie wieku ciąży. Lekarz podczas USG może zaobserwować głowę, tułów oraz kończyny płodu, a co więcej ma możliwość wyznaczenia długości dziecka,
  • Między 20 a 22 tygodniem ciąży - USG to inaczej nazywane jest połówkowym i uznawane jest za jedno z najważniejszych badań w trakcie ciąży. Przede wszystkim pomaga skontrolować wzrost płodu oraz zdiagnozować nieprawidłowości w rozwoju. Badanie połówkowe określa również położenie łożyska, stan szyjki macicy i masę płodu oraz potwierdza płeć dziecka,
  • Między 28 a 32 tygodniem ciąży - ostatnie badanie USG w głównej mierze opiera się na ponownej ocenie narządów oraz serca dziecka, a także na interpretacji jego ruchliwości i ruchów oddechowych. Lekarz podczas USG genetycznego dokonuje pomiarów biometrycznych płodu i analizuje jego wzrost, dzięki czemu może wstępnie określić masę urodzeniową dziecka. Podczas ostatniego USG potwierdzane są również wady płodu, co stwarza szansę na podjęcie właściwego leczenia jeszcze przed narodzinami dziecka.
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz