Artykuł sponsorowany

Co robi topper w łóżku kontynentalnym?

Co robi topper w łóżku kontynentalnym?

Przede wszystkim wpływa pozytywnie na nasze samopoczucie: sprawia, że czujemy się wyspani, wstajemy z łóżka bez bólu kręgosłupa, zakwasów w barkach i karku – nawet wtedy, gdy nie używamy poduszek i zagłówków o anatomicznych kształtach. Ale to zaledwie najbardziej podstawowe funkcje toppera, czyli najcieńszego, najwyżej położonego i – jak niektórzy twierdzą – najważniejszego materaca w łóżku kontynentalnym.  

Topper zaczął swoją wielką karierę razem z łóżkiem kontynentalnym, czyli jeszcze w XIX w. Jednak początkowo pozostawał w ukryciu, bo amerykańska wersja słynnego mebla pozbawiła go autonomii: był po prostu specjalną wkładką w górnej części głównego materaca kieszeniowego. Aby lepiej zrozumieć, czym jest topper i jak ważną odgrywa rolę, warto przypomnieć sobie pokrótce budowę najwygodniejszego mebla do spania na świecie. 

Skrzynia pełna sprężyn, czyli najwygodniejsze łóżko świata 

Klasyczne łóżko kontynentalne składa się z solidnej drewnianej skrzyni, którą wypełnia materac ze sprężynami bonellowymi. To on, a nie znane z tradycyjnych łóżek drewniane lub metalowe listwy, stanowi podporę dla materaca głównego, który zazwyczaj jest materacem kieszeniowym. Ostatnią, najwyższą warstwą łóżka kontynentalnego jest topper – gruby zaledwie na kilka centymetrów materac wykonany najczęściej z syntetycznej pianki, włókien kokosowych, a niekiedy też włosia końskiego. 

Zadaniem zamkniętego w estetycznym pokrowcu, cienkiego materaca, jest przede wszystkim wyrównanie powierzchni łóżka. Przydaje się to szczególnie w przypadku łóżek kontynentalnych z dzielonym materacem. Ale to nie wszystko, czego należy oczekiwać od tego materaca. Topper odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu komfortu odpoczynku, utrzymaniu ciepła i dopasowania powierzchni łóżka do ciała śpiącego człowieka.   

Wszystko zaczęło się w kosmosie 

Nie działo się to “dawno, dawno temu w odległej galaktyce”, ale z kosmosem miało wiele wspólnego: w latach 70. XX w. naukowcy prowadzący badania dla NASA (National Aeronautics and Space Administration) opracowali tzw. piankę termoaktywną – bardzo sprężystą, a jednocześnie łatwo dopasowującą się (pod wpływem ciepła) do kształtu ludzkiego ciała. Wyściółka foteli astronautów szybko zrobiła karierę w przemyśle meblarskim – materiał produkowany w różnych odmianach, znany jako memory, fit czy visco foam okazał się też idealny do produkcji topperów. Syntetyczna masa niemal całkowicie wyparła przy produkcji topperów surowce naturalne, takie włókna kokosowe, wełna czy końskie włosie. 

Sprawdź: Czym są łóżka kontynentalne?

Toppery wykonane z różnego typu syntetycznych pianek podnoszą wymiernie komfort snu. Dostępne są pianki termoaktywne z pamięcią kształtu (dostosowują się do kształtu ciała, a po ustaniu nacisku wracają do stanu wyjściowego), pianki zimne (też dopasowują się do kształtu ciała, ale są znacznie sztywniejsze, lepiej podpierają kręgosłup w czasie snu), a także pianki lateksowe (bardzo miękkie, przy zastosowaniu odpowiednio grubej warstwy można doświadczyć uczucia otulania ciała przez materac). Włókna naturalne, choć w odwodzie, też są dostępne na rynku. Jednak stanowią one obecnie rodzaj ciekawostki i ekstrawagancji dla fanów mody na ekologię – pod względem walorów czysto użytkowych znacznie ustępują surowcom syntetycznym.   

Topper leży na straży higieny 

Toppery postrzegane są przez pryzmat komfortu snu, funkcji estetycznych i konstrukcyjnych. Na inną ważną rolę wierzchniego materaca zwraca uwagę doradca sklepu Meblove24.pl. – Topper jest niezwykle ważny dla utrzymania higieny w łóżku kontynentalnym. Jego pokrowiec, ale także wypełnienie są odpowiedzialne za pochłanianie i odprowadzanie potu, chronią głębsze warstwy łóżka przed zawilgoceniem i różnego typu zanieczyszczeniami. 

I na tym polu materace syntetyczne okazują się znacznie bardziej użyteczne od naturalnych. Posiadają łatwo zdejmowalne pokrowce, które bez problemu można prać w pralkach automatycznych. Nie jest też specjalnym problemem oczyszczenie samego materaca. Dodatkową osłonę stanowi odpowiednio dobrane prześcieradło, które – co warto zaznaczyć – nie jest tożsame ze zwykłym prześcieradłem stosowanym na materac sprężynowy. 

Materac do zadań specjalnych 

Funkcjonowanie toppera nie ogranicza się do bycia jednym z wielu elementów konstrukcyjnych łóżka kontynentalnego. Można bez odrobiny przesady powiedzieć, że jest on materacem do zadań specjalnych. Można go użyć do przykrycia wyeksploatowanego (pozapadanego, mającego zniszczone pokrycie) materaca sprężynowego i w ten sposób przedłużyć mu czas użytkowania. Topper doskonale wyrównuje powierzchnie do spania różnego typu kanap i narożników, które po latach użytkowania stają się coraz mniej komfortowe. W praktyce każde stare, nierówne łóżko można przy użyciu toppera zamienić w wygodny mebel do spania.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz