Artykuł sponsorowany

Czym jest osteoporoza?

Czym jest osteoporoza?

W Polsce aż 2 miliony osób cierpi na powstawanie ubytków w kościach. Ich pojawienie się świadczy o poważnej dolegliwości. Osteoporoza to choroba, która zwykle dotyczy osób po 60. roku życia. Inaczej nazywa się ją zrzeszotnieniem. Schorzenie to polega na powstawaniu ubytków, co prowadzi do ich łamliwości kości. Chorobę często trudno jest wykryć, ponieważ w niektórych przypadkach zmiany w kościach nie wywołują bólu.

 

Przyczyny osteoporozy

Wśród osób narażonych na wystąpienie osteoporozy znajdują się głównie kobiety będące w okresie menopauzy, choć zachorować mogą również mężczyźni po 60. roku życia. Wykrycie choroby często jest utrudnione, ponieważ ubytki w kościach nie dają o sobie znać. Prawidłowa profilaktyka i diagnostyka mogą pomóc osobom cierpiącym na schorzenie. Kobiety mogą zapobiegać osteoporozie, poddając się opiece lekarza w okresie okołomenopauzalnym.

Do głównych czynników wywołujących zrzeszotnienie kości należą:

  • wiek,
  • płeć,
  • menopauza,
  • obciążenia genetyczne,
  • choroby nerek i tarczycy,
  • problemy z trawieniem,
  • nałogi,
  • niska aktywność fizyczna lub jej brak,
  • brak wapnia w diecie,
  • niedobór witaminy D.

Prawie 80% chorych cierpi na osteoporozę pierwotną. Pozostałe zaburzenia są wynikiem zmian hormonalnych, nadużywania alkoholu lub reakcją na niektóre leki.

 

Objawy i leczenie osteoporozy

– Główną przyczyną choroby jest niedobór wapnia w organizmie, który odpowiada za prawidłowy stan kości. Osteoporoza pojawia się kiedy przyswajalność pierwiastka drastycznie spada. Kości tracą wówczas swoją pierwotną strukturę i stają się bardziej łamliwe — informuje Patrycja Sodowska z Centrum Medycznego z Katowic.

Schorzenie dotyka zwłaszcza wrażliwych elementów szkieletu człowieka. Należą do nich żebra, kość promieniowa, szyjka kości udowej oraz kręgi w odcinku piersiowo-lędźwiowym. Elementy te ulegają złamaniom, które utrudniają lub uniemożliwiają swobodne poruszanie się. Osteoporoza jest schorzeniem bezobjawowym, dlatego trudno jest ją zdiagnozować. Kiedy dochodzi do złamań, choroba jest już w zaawansowanym stadium.

Aby ocenić postęp osteoporozy, wykonuje się densytometrię, za pomocą której określa się gęstość kości. Często zaleca się także wykonanie morfologii. Podstawowym środkiem w leczeniu osteoporozy są generyczne bisfosfoniany. Ich stosowanie pomaga zahamować utratę wapnia w kościach i zapobiega ich złamaniom. W łagodzeniu objawów choroby pomaga także właściwa dieta wraz z suplementacją. Ważne jest wzbogacanie codziennego jadłospisu o białko, magnez, wapń i potas. Koniecznie należy zażywać również witaminę D.

 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz