Artykuł sponsorowany

Czym zajmuje się trycholog?

Czym zajmuje się trycholog?

Jest wiele dolegliwości związanych ze skórą głowy i z włosami. Jest to na przykład łysienie, łuszczyca czy łojotok. Skóra głowy osób zmagających się z tymi problemami wymaga specjalnego traktowania. Leczeniem dolegliwości, a także ogólną poprawą stanu włosów zajmuje się trycholog. Na czym konkretnie polega jego praca i kiedy warto się do niego udać?

Kim jest trycholog?

Trychologa nazywa się lekarzem zajmującym się zdrowiem włosów i skóry głowy, jednak w Polsce nie ma możliwości zrobienia takiej specjalizacji na studiach medycznych. Dlatego też nazywanie trychologa lekarzem nie jest do końca poprawne w sensie technicznym. Nie zmienia to jednak faktu, że trycholog dysponuje kwalifikacjami do zajmowania się licznymi problemami związanymi ze skórą głowy i włosami pacjentów. Wielu z takich specjalistów współpracuje z dermatologami czy endokrynologami. Trycholodzy przeprowadzają badania za pomocą aparatów do badania włosów czy skóry głowy. Jednym ze sposobów diagnostyki jest trichoskopia. Badanie to polega na analizie skóry głowy i włosów za pomocą kamery powiększającej.

Kiedy udać się do trychologa?

Jednym z najczęstszych problemów, które prowokują do złożenia wizyty trychologowi jest wypadanie włosów. Inne dolegliwości leczone przez tego specjalistę to na przykład łuszczyca, łupież, atopowe czy łojotokowe zapalenie skóry głowy oraz nadmierne przetłuszczanie się włosów. Zdarza się, że dermatolog wydaje skierowanie do trychologa, którego zakres działań jest zawężony i który może zająć się konkretnym problemem w sposób szczegółowy.

Jeśli zauważysz, że coś niepokojącego dzieje się z Twoimi włosami lub skórą głowy, koniecznie rozważ udanie się do trychologa. Dzięki przeprowadzonym badaniom będzie on w stanie znaleźć przyczyny dolegliwości i zaproponuje dalsze postępowanie.

Jakie zabiegi wykonuje trycholog?

Sposób leczenia wchodzący w zakres trychologii zależy w dużym stopniu od przyczyny problemów. Diagnozę przeprowadza się za pomocą specjalistycznej aparatury, oferowanej na przykład przez firmę Eurtex. Często w przypadku wypadania lub przetłuszczania się włosów wykonuje się zabiegi, które mają poprawić dotlenienie oraz ukrwienie skóry głowy, a w konsekwencji polepszyć stan włosów i pobudzić do wzrostu uśpione cebulki.

Jeśli zaburzenia są w jakiś sposób związane z hormonami, trycholog może konsultować się z endokrynologiem lub psychologiem. Przydatna jest również współpraca z dietetykiem i kosmetologiem, którzy pomogą dobrać dietę i zabiegi dopasowane do potrzeb konkretnego pacjenta. Indywidualne podejście specjalistów jest kluczem do leczenia zakończonego sukcesem. Zawężone pole działania trychologów sprawia, że często są oni specjalistycznie wykwalifikowani i potrafią szybko dobrać odpowiednie leczenie.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz