Artykuł sponsorowany

Ile można zaoszczędzić na ogrzewaniu dzięki powietrznej pompie ciepła?

Ile można zaoszczędzić na ogrzewaniu dzięki powietrznej pompie ciepła?

Powietrzne pompy ciepła są coraz częściej wybieranym systemem ogrzewania budynków, stanowiąc dobrą alternatywę dla kotłów gazowych, elektrycznych czy na pellet. I nic w tym dziwnego, bo dzięki ich zastosowaniu można znacznie obniżyć rachunki za ogrzewanie. W zależności od tego, czy powietrzna pompa ciepła montowana jest w nowo budowanym, czy już istniejącym budynku, skala oszczędności jest jednak różna.

Powietrzna pompa ciepła w nowym budynku

Sama powietrzna pompa ciepła to wydatek o wiele większy niż kocioł elektryczny, gazowy lub na pellet. Uwzględniając jednak koszty wykonania komina i jego elewacji, stopy fundamentowej, obróbek dachowych, budowy kotłowni i miejsca na skład opału, całkowity koszt montażu powietrznej pompy ciepła jest zbliżony do kosztów montażu kotła gazowego i na pellet. Zauważalnie tańszy jest jedynie kocioł elektryczny. W porównaniu z gruntową pompą ciepła opcja powietrzna jest z kolei znacznie mniej kosztowna – nie ma bowiem konieczności wykonania dolnego źródła ciepła.

Pompa ciepła to jednak inwestycja długoterminowa. Biorąc pod uwagę roczne koszty ogrzewania, powietrzna pompa ciepła w nowo budowanym domu jednorodzinnym o powierzchni 130-150 m2 generuje oszczędności rzędu kilkuset złotych w porównaniu z kotłem na pellet oraz ponad 2000 zł w porównaniu z kotłem elektrycznym. Jeśli chodzi o kocioł gazowy, koszty są zbliżone. W celu uzyskania jeszcze większych oszczędności warto zmienić taryfę na G12 lub, jeśli jest to możliwe, G13, która jest optymalna dla pomp ciepła. Wówczas jej użytkowanie jest o kilkaset złotych tańsze niż w przypadku kotła gazowego.

Powietrzna pompa ciepła w istniejącym budynku

Na pompę ciepła można zdecydować się również w już istniejącym budynku. W tym przypadku często jedynym możliwym wyborem jest opcja powietrzna, gdyż w związku z dużą ingerencją w otoczenie nie ma możliwości zastosowania pompy gruntowej lub jest to nieopłacalne. Niezbędne jest również wzięcie pod uwagę wymogów dotyczących instalacji centralnego ogrzewania. Woda w instalacji powinna mieć bowiem odpowiednio wysoką temperaturę przy projektowej temperaturze na zewnątrz -20°C – tłumaczy specjalista z firmy MJ System z Olsztyna, która ma wieloletnie doświadczenie w zakresie montażu pomp ciepła. W przypadku wielu istniejących budynków nie obejdzie się więc bez termomodernizacji, która pozwoli zmniejszyć zapotrzebowanie na moc cieplną, a tym samym uniknąć długotrwałego wykorzystania dodatkowego źródła ciepła, na przykład grzałki elektrycznej.

Dodatkowe zalety pomp ciepła

Rozważając instalację powietrznej pompy ciepła, warto wziąć pod uwagę również inne jej zalety, którymi nie mogą się pochwalić konkurencyjne technologie. Pompa ciepła może nie tylko ogrzewać mieszkanie, ale również działać jako klimatyzator – wystarczy odwrócić jej działanie, by zapewnić sobie przyjemny chłód w gorące dni. Powietrzna pompa ciepła jest też ekologicznym rodzajem ogrzewania – w końcu pozyskuje energię odnawialną skumulowaną w powietrzu, którego przecież nie brakuje. Dodatkowo nie produkuje przy tym dymu, popiołu ani żadnych innych substancji szkodliwych dla środowiska.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz