Jak chronić skórę przed słońcem?

Jak chronić skórę przed słońcem?

Lato to okres, w którym szczególnie powinniśmy zadbać o skórę. Słońce pomaga nam uzupełnić niedobory witaminy D. Należy jednak pamiętać, że brak odpowiedniego przygotowania skóry może skutkować poparzeniami oraz przyspieszeniem procesu starzenia się. Przeczytaj, jak prawidłowo chronić skórę przed słońcem. Poznaj podstawowe błędy i wystrzegaj się ich jak ognia.

Strony www Strony www

Prawidłowa ochrona podczas opalania

Opalanie wymaga odpowiedniej ochrony przed słońcem. Kremy z filtrami UV to podstawa. Filtr należy dopasować do rodzaju skóry. Osoby o ciemniejszej karnacji mogą stosować kremy z mniejszym filtrem  – SPF 12-15. Jasna karnacja powinna otrzymać mocniejszą ochronę – SPF 20-50. Nie powinniśmy także zapominać o ochronnej pomadce do ust. Skóra ust jest bardzo wrażliwa, a jej ochrona jest równie ważna co ochrona reszty ciała.

Ostrożnie do opalania powinny podchodzić osoby, które mają bardzo jasną karnację, z dużą liczbą znamion. Jeżeli masz znamiona, zawsze warto wybrać się do dermatologa, żeby ocenił czy nie są one groźne i powiedział, jak z nimi postępować.

Pamiętaj, że przyjmując niektóre leki, należy w ogóle unikać opalania się. Jeżeli bierzesz antybiotyk,  hormony oraz leki dermatologiczne, skonsultuj się z lekarzem. Niektóre zioła są fotouczulające. Słońca należy unikać po dziurawcu, nagietku czy rumianku.

Nie tylko skóra wymaga dobrej ochrony. Zawsze pamiętaj o oczach.  Okulary przeciwsłoneczne z odpowiednim filtrem UV to coś, bez czego nie można przebywać na intensywnym słońcu.  Zadbaj także o odpowiednie okrycie głowy przed słońcem. Przydatne mogą okazać się chusty, czapki z daszkiem lub kapelusze.

Jak pielęgnować skórę po opalaniu?

Podstawa to chłodny prysznic po opalaniu. Potem należy skorzystać z balsamu po opalaniu. Stosowanie kosmetyków po opalaniu jest równie ważne, co zabezpieczenie skóry w trakcie opalania. Regeneracja naskórka jest bardzo ważna. W składzie balsamu powinny się znaleźć witaminy: E oraz B5. Składniki łagodzące takie jak allantoina czy ekstrakt z aloesu będą świetnym ukojeniem dla skóry, która spędziła na słońcu dłuższy czas.

Istnieją także domowe sposoby. Okład z rozpuszczonych w mleku drożdży czy namoczone w mleku plasterki ogórka są idealnym ochłodą dla rozgrzanej słońcem skóry.

Jakie błędy popełniamy najczęściej?

Przede wszystkim pamiętaj, że co za dużo to niezdrowo. Zbyt długa ekspozycja ciała na słońce w dłuższej perspektywie może powodować rozwój raka skóry. Nie jest to korzystne dla naszego organizmu – wszystko z umiarem. Spędzaj na słońcu krótki okres czasu – niech to będzie 20 minut. Potem zrób sobie przerwę od słońca. Po przerwie możesz powtórnie wrócić na słońce na krótko. Należy przyzwyczaić skórę do słońca.

Częstym błędem jest opalanie się w południe. Jest to najgorszy czas dla skóry. Słońce jest wtedy najmocniejsze i wtedy właśnie powoduje najwięcej podrażnień. Pamiętaj, że pomiędzy 11.00 a 15.00 ekspozycja na słońce powinna być ograniczona.

Jak powinny opalać się dzieci i osoby starsze?

Dzieci, które nie ukończyły pierwszego roku życia, wymagają specjalnej ochrony przed słońcem – tak małe dziecko powinno przebywać w półcieniu. Dzieci nie powinny przebywać na słońcu w porze, kiedy działa ono najsilniej. Może to być bardzo szkodliwe.

Osoby starsze podczas opalania szczególnie powinny zadbać o odpowiednie nawodnienie. Oprócz kremów z filtrem SPF ważne są także kremy nawilżające. Skóra starszych osób jest bardziej podatna na wysychanie. Słońce jednak jest potrzebne. Zwiększa syntezę witaminy D oraz poprawia samopoczucie. Starsze osoby nie mogą jednak zapominać o tym, że długa ekspozycja na słońce może być przyczyną wzrostu ciśnienia tętniczego.

Opracowanie:
Paulina
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz