Artykuł sponsorowany

Psychoterapeuta Anna Czekanowska-Gubska – kilka słów o skuteczności terapii indywidualnej

Psychoterapeuta Anna Czekanowska-Gubska – kilka słów o skuteczności terapii indywidualnej

Psychoterapia indywidualna to forma pracy z pacjentem, która opiera się na szczerej rozmowie terapeutycznej bez udział osób trzecich. Jak wskazuje specjalistka z gabinetu Anny Czekanowskiej-Gubskiej, w centrum terapii stoi pacjent – jego uczucia, przemyślenia oraz nastawienie. Psychoterapeuta jest natomiast narzędziem służącym do zapełnienia luki powstałej w życiu pacjenta.

Psychoterapia krótkoterminowa czy długoterminowa?

Psychoterapia indywidualna może przyjąć formę terapii krótko- lub długoterminowej. Ta pierwsza angażuje obecne u pacjenta zasoby i możliwości, które umożliwiają rozwiązanie danego problemu. Terapeutka Anna Czekanowska-Gubska zastrzega, że sesje koncentrują się wówczas na konkretnym celu, np. podjęciu ważnej życiowej decyzji czy poradzeniu sobie z kryzysem, a nie dogłębnym i umożliwiającym zmianę poznaniu siebie. Osoby, które chcą przepracować swoje problemy, powinny zdecydować się na psychoterapię długoterminową, która trwa od sześciu miesięcy do nawet kilku lat.

Psychoterapia – częstotliwość spotkań i skuteczność

Nie ma jednego schematu definiującego częstotliwość sesji terapeutycznych. Psychoterapeutka z gabinetu Anny Czekanowskiej-Gubskiej wyjaśnia, że wszystko zależy od indywidualnych potrzeb pacjenta. Większość terapeutów rekomenduje regularne spotkania raz na tydzień, które umożliwiają wdrożenie procesu terapeutycznego w życie – w przypadku psychoanalizy sesje powinny odbywać się ze zwiększoną częstotliwością.
W czasie pierwszej wizyty terapeuta dokonuje ustaleń dotyczących ram psychoterapii oraz czasu potrzebnego na dokonanie oceny czy przewartościowanie problemów. W wielu przypadkach terapia krótkoterminowa może przerodzić się w średnio- albo długoterminową. Takie sytuacje mają miejsce wskutek wystąpienia czynników, o których pacjent ani terapeuta nie mieli wcześniej pojęcia. Uwaga! Skuteczność psychoterapii jest w dużej mierze zależna od innych czynników, takich jak choroby somatyczne, zaburzenia psychiczne czy uzależnienia.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz