Artykuł sponsorowany

Geotechnika – kiedy problem leży głębiej, niż się wydaje

Geotechnika – kiedy problem leży głębiej, niż się wydaje

Geotechnika to dziedzina inżynierii, która powstała w odpowiedzi na rozwój narzędzi i metod rozpoznania warunków gruntowych, co za tym idzie coraz dokładniejszym rozpoznaniu właściwości gruntów oraz możliwości implementacji parametrów opisujących grunty do coraz bardziej zaawansowanych programów obliczeniowych, co wiąże się z tym, żeby projekty były zarówno bezpieczne, jak i ekonomiczne.

Czym zajmuje się geotechnika?

W zależności od rodzaju projektowanego obiektu,  przekazywanych naprężeń na ośrodek gruntowy oraz spodziewanych odkształceń gruntu, ten sam grunt może mieć zupełnie inne właściwości. Tym właśnie zajmuje się geotechnika – powiązaniem właściwości gruntu z planowanym zamierzeniem budowlanym w celu zaplanowania właściwych badań gruntowych, które skutkują  określeniem parametrów obliczeniowych właściwości dopasowanych do warunków pracy obiektu.

Co powinien zawierać w sobie Projekt Geotechniczny?

Projekt Geotechniczny zgodnie z obowiązującym Rozporządzeniem powinien  zawierać również informacje na temat niekorzystnych zjawisk występujących w gruncie, warunków hydrologicznych czy też oddziaływania zamierzenia budowlanego na sąsiedztwo i warunki gruntowo-wodne poza granicami inwestycji.

Jak tłumaczy specjalista z biura projektów Fort Polska, które dysponuje własną komórką geotechniczną: Ważne jest, aby budować świadomość wśród inwestorów oraz uczestników procesu budowlanego, że właściwie zaplanowane pod kątem jakościowym i ilościowym badania gruntowe pozwalają na optymalne i oszczędne zaprojektowanie konstrukcji oraz na identyfikację zagrożeń i ewentualnych większych kosztów. Niejednokrotnie okazuje się, że warunki gruntowe potrafią przekreślić celowość inwestycji, gdyż generują zbyt duże koszty posadowienia obiektu.

W wielu przypadkach zdarza się, że Projekt Geotechniczny, który jest opracowywany na podstawie badań podłoża oraz projektu konstrukcji jest traktowany jako „niepotrzebny dodatkowy papier wymagany przez urząd”. Ważnym jest budowanie świadomości, że Projekt Geotechniczny jest bardzo istotny dla Projektanta Konstrukcji Obiektu i powinien zawierać merytoryczne i wyczerpujące informacje, pozwalające na właściwe (ekonomiczne i bezpieczne) projektowanie.  Autor Projektu Geotechnicznego powinien mieć zarówno wiedzę na temat gruntów, jak i wiedzę dotyczącą pracy i właściwości konstrukcji – jest łącznikiem pozwalającym połączyć te dwie dziedziny.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz