Dowiedz się więcej...

Od czasów wynalezienia maszyny parowej i rewolucji przemysłowej minęły już niemal dwa stulecia. W tym czasie postęp, gdy chodzi o budowę maszyn, był niesamowity, a my możemy się dziś cieszyć niemal pełną automatyzacją procesu przemysłowego. Rozwój elektroniki oraz informatyki sprawia, że produkujemy dzisiaj szybciej, z większą precyzją i taniej. Za to wszystko odpowiada automatyka przemysłowa.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się, czym tak naprawdę jest automatyka przemysłowa i poznać najważniejsze rozwiązania związane z tą innowacyjną branżą, dobrze trafiłeś. Nasz portal powstał, by dostarczyć Ci pełnej gamy informacji - zarówno dotyczących samej automatyki przemysłowej, jak i urządzeń i maszyn, które dzięki niej powstają - tak produkcyjnych, jak i sterujących.

Czekają tutaj na Ciebie m.in. ciekawe artykuły i aktualności z branży, słowniczek pojęć, w którym w prosty sposób tłumaczymy najważniejsze terminy stosowane przez fachowców, cennik typowych produktów oraz usług, a także najlepszych firm polskich, które działają na rynku automatyki przemysłowej. Skorzystaj z naszego wsparcia i bądź na bieżąco!

Automatyka przemysłowa

Automatyka przemysłowa jest najbardziej dynamicznie rozwijającą się dziedziną inżynierii elektrycznej. To dzięki niej możemy dziś produkować tak szybko, po tak niewielkich kosztach i cieszyć się innowacyjnymi rozwiązaniami na każdym kroku.

Automatyka przemysłowa koncentruje się na automatyzacji procesów wytwarzania, jak i procesów technologicznych. Dzięki odpowiedniej konstrukcji maszyn i precyzyjnie zaprogramowanym sterownikom produkcja odbywać się dzisiaj może niemal bezobsługowo, a pracownicy zajmują się jedynie czynnościami związanymi np. z kontrolą jakości czy też obsługą maszyn.

Urządzenia, które powstają w systemie automatyki przemysłowej, to m.in. urządzenia oraz maszyny produkcyjne, urządzenia kontrolno-pomiarowe, urządzenia wykonawcze, sterujące, systemy łączności i więcej. Ponadto tworzone jest oprogramowanie, które steruje pracą nowoczesnych maszyn. Można się spodziewać, że w kolejnych latach i dekadach proces rozwoju automatyki będzie jeszcze bardziej intensywny. To dzięki innowacyjnym maszynom osiągamy korzyści ekonomiczne: produkując taniej, szybciej i bezpieczniej.

Maszyny produkcyjne

Przed rewolucją przemysłową produkcja jakiegokolwiek przedmiotu codziennego użytku zajmowała ogrom czasu. Dziś jednak manufaktury, choć istnieją, powoli odchodzą do lamusa, a procesy wytwarzania zostały przejęte przez zaawansowane technologicznie maszyny oraz urządzenia.

Maszyny i urządzenia produkcyjne stosuje się dziś niemal w każdej branży - począwszy od spożywczej, przez tekstylną, aż po te związane z ciężkim przemysłem. Zaawansowane rozwiązania, jakie dostarcza automatyka przemysłowa, pozwalają dziś zaprogramować pracę tych urządzeń nawet w najmniejszym detalu. A to oznacza tyle, że proces produkcji staje się dzięki nim wydajniejszy, szybszy i... tańszy.

Automatycznie sterowane są również całe linie produkcyjne, a więc ciągi maszyn, które wykonują poszczególne zadania. Doświadczenia eksperckie na przestrzeni wielu lat sprawiły, że jesteśmy w stanie precyzyjnie zaprogramować każdy etap tworzenia produktów, skontrolować jakość i wydajność. Tak właśnie wygląda proces technologiczny przyszłości.

Sterowniki

Urządzenia sterujące są jednymi z podstawowych elementów systemu automatyki przemysłowej. To dzięki nim możliwe jest zaprogramowanie pracy urządzenia od A do Z. Sterowniki mogą przybrać różne formy - najpopularniejsze z nich to sterowniki PLC (Programmable Logic Controller) - uniwersalne urządzenia mikroprocesorowe, w których pamięci wprowadzone zostały algorytmy pracy danego urządzenia.

Przygotowanie sterowników i ich zaprogramowanie jest poważnym wyzwaniem, które wymaga bogatej wiedzy oraz umiejętności - zajmują się tym eksperci w zakresie inżynierii elektrycznej i automatyki przemysłowej, oferując zarówno rozwiązania standaryzowane, jak i przygotowywane na indywidualne zamówienie.

Dobre urządzenie sterujące to podstawa niezawodnej pracy nowoczesnej maszyny. To ono tak naprawdę stanowi jego serce i gwarantuje sprawne, efektywne i rozsądne ekonomicznie działanie. Dlatego też, poszukując innowacyjnych maszyn, nie można oszczędzać na sterownikach.

Artykuły

Roboty przemysłowe w wybranych aplikacjach
Roboty przemysłowe używane są nie tylko w dużych koncernach motoryzacyjnych. Automatyzacja środowiska pracy powoli następuje również w innych branżach. Jakich?
Cim-El Krystian Kiedrowicz – montaż i prefabrykacja szaf sterowniczych
Szukasz ekipy, która zajmie się montażem lub prefabrykacją szaf sterowniczych? W takim razie postaw na profesjonalistów z firmy Cim-El Krystiana Kiedrowicza!
Automatyka przemysłowa – jak zwiększyć wydajność pracy zakładu?
Zautomatyzowanie procesu produkcji ma ogromny wpływ na wydajność. Przy zakupie tego typu urządzeń, warto zaufać najbardziej doświadczonym producentom.
Liniał optyczny czy magnetyczny - jaki wybrać?
Liniały optyczne i magnetyczne są ważnymi elementami układów automatyki przemysłowej. Zobacz, kiedy lepiej sprawdzają się liniały optyczne, a kiedy magnetyczne.
Czym powinny się charakteryzować wysokiej jakości czujniki temperatury?
Czujniki temperatury na co dzień odpowiadają za wiele istotnych procesów, dlatego powinny cechować się najwyższą możliwą do uzyskania jakością wykonania.
Wiele korzyści dzięki modernizacji linii produkcyjnej - For Control Automatyka Przemysłowa
Zdecydowanie się na modernizację linii produkcyjnej przynosi wiele korzyści zakładowi – przede wszystkim optymalizację kosztów i zwiększenie efektywności.
Charakterystyka pomp wielostopniowych
Pompy wielostopniowe to rodzaj pomp wirnikowych. Posiadają one kilka wirników, co pozwala nadać przepływającej przez nie cieczy bardzo wysokie ciśnienie.
Optymalizacja wydajności sieci PROFIBUS dzięki audytowi 4MATICON
Firma 4MATICON zajmuje się audytem i optymalizacją sieci PROFIBUS. Dzięki temu można zoptymalizować pracę systemu i zmniejszyć ryzyko przestojów w produkcji.

Rankingi

Znajdź najlepsze firmy specjalizujące się w automatyce przemysłowej