Dowiedz się więcej

Chcesz wiedzieć, czym zajmuje się biuro rachunkowe, kim jest księgowa, a kim biegły rewident? Na co zwracać uwagę wybierając podwykonawcę do spraw finansowych? Jakie certyfikaty i ustawy obowiązują w danym zawodzie? Gdzie znaleźć najlepsze firmy w tej kategorii działające w Twoim regionie?

Tego wszystkiego dowiesz się, zaglądając na naszą stronę dedykowaną biurom rachunkowym i usługom związanym z finansami, czyli księgowym i biegłym rewidentom.

Nasze rankingi pozwolą ci na wyszukanie najczęściej ocenianych czy polecanych biur rachunkowych w twoim regionie. Publikowane artykuły zwrócą uwagę na najistotniejsze informacje z branży, pozwolą poszerzyć wiedzę potrzebną do wyboru księgowej czy biura rachunkowego. Ponadto odnajdziesz tutaj cenniki i niezbędne dokumenty czy formularze.

Biuro rachunkowe

Biuro rachunkowe to podmiot gospodarczy świadczący usługi w na rzecz osób fizycznych organizacji, instytucji czy firm i innych podmiotów gospodarczych z zakresu szeroko rozumianej rachunkowości, księgowości oraz spraw kadrowych.

Biura rachunkowe mają na celu wspomagać w poruszaniu się w meandrach prawa, rozporządzeń, ustaw i innych wymagań względem prowadzących działalność na rynku. Obowiązki biura rachunkowego określane w umowie ze zleceniodawcą opierają się na prowadzeniu spraw kadrowo-płacowych, podatkowych czy postępowań w urzędach (jak US czy ZUS) oraz doradztwie.

Wybierają biuro rachunkowe, trzeba pamiętać o istotnych wyznacznikach wpływających na doświadczenie, rzetelność i uczciwość firmy, z którą chcemy związać swoje sprawy finansowe i kadrowe. Ważne jest aby wybierać biura sprawdzone z odpowiednim doświadczeniem.

Księgowa

Księgowość zwana inaczej buchalterią opiera się na prowadzeniu ksiąg rachunkowych, które zawierają informacje o wpływach i wydatkach, a także transakcjach czy innych zjawiskach gospodarczych podejmowanych przez dany podmiot, które mają wpływ na stan majątkowy firmy, przedsiębiorstwa czy instytucji.

10 sierpnia 2014 roku zniesione zostały certyfikaty księgowe. Teraz ewidencjonowanie procesów (księgi rachunkowe i podatkowe), sporządzanie zeznań i deklaracji podatkowych czy doradztwo może uprawiać każdy, kto spełnia trzy warunki formalne: posiada pełną zdolność do czynności prawnych, nie był karany, posiada ubezpieczenie OC.

Niemniej profesjonalni księgowi to w większości osoby z wyższym wykształceniem kierunkowym oraz stosownymi certyfikatami i doświadczeniem. Współpracując z takimi księgowymi zyskujesz gwarancje dobrze wykonanych obowiązków i spokój o swoje sprawy finansowo-rachunkowe.

Biegły rewident

Biegły rewident (zwany audytorem) zajmuje się badaniem sprawozdań finansowych. Jego kompetencje i obowiązki, a także inne wyznaczniki ściśle określa Ustawa o rachunkowości.

Celem badania prowadzonego przez biegłego rewidenta jest pisemna opinia i raport o sytuacji majątkowej, finansowej i wyniku finansowym badanej jednostki. Badania te prowadzone są według określonych prawideł i z użyciem odpowiednich metod.

Tytuł biegłego rewidenta podlega ochronie prawnej, a osoba wykonująca ten zawód musi posiadać określone uprawnienia zawodowe i wysokie kwalifikacje oraz szeroką wiedzę. Nadanie tytułu odbywa się zgodnie z trybem określonym w Ustawie o biegłych rewidentach, a potwierdzeniem uprawnień zawodowych jest wpis do Rejestru Biegłych Rewidentów, który podlega Krajowej Radzie Biegłych Rewidentów.

Artykuły

Jak wygląda prowadzenie ksiąg rachunkowych z Kancelarią Podatkową Buchhalter?
Księgi rachunkowe są prowadzone w przypadku przyjętych zasad ogólnych ewidencjonowania podatków w firmach. Warto, aby były tworzone przez fachowego księgowego.
Czym jest i kto jest zobowiązany do prowadzenia księgi przychodów i rozchodów, której obsługa dostępna jest w ofercie biura rachunkowego Ewy Borowiec?
Księga przychodów i rozchodów to uproszczona forma ewidencji, będąca obowiązkiem przedsiębiorców. Dowiedz się, czym dokładnie jest i kto musi ją prowadzić!
Zasady prowadzenia ewidencji środków trwałych
Środki trwałe to składniki aktywów, w które jest wyposażone niemal każde przedsiębiorstwo. Bez nich nie byłoby możliwe prowadzenie działalności gospodarczej.
O czym należy pamiętać w temacie dokumentacji kadrowo-płacowej?
Czym jest dokumentacja kadrowo-płacowa i jaka jest jej specyfika? Dlaczego powinni prowadzić ją specjaliści? O tym piszemy w artykule. Zapraszamy do lektury.
Rozliczenie podatków, zwroty oraz zasiłki z Niemiec – jak je uzyskać?
Rozliczanie podatków w Niemczech czy uzyskanie zasiłku rodzinnego warto skonsultować z biurem rachunkowym, które pomoże w przypadku Gewerbe lub Kindergeld.
Czy zakup hulajnogi elektrycznej może być kosztem uzyskania przychodu?
Hulajnogi elektryczne z powodzeniem zastępują przedsiębiorcom samochody lub motocykle. Czy jej zakup może być wliczony do kosztów uzyskania przychodu?
Czym jest JPK i co warto o nim wiedzieć? Biuro Rachunkowe Abakus
Jednolity Plik Kontrolny ma na celu usprawnić kontrolę podatkową. Rozwiązanie to jest bezpośrednio związane z księgowością elektroniczną. Jakie ma ono zalety?
Na czym polega prowadzenie ksiąg rachunkowych?
W przypadku ewidencjonowania podatków i ruchów gospodarczych na zasadach ogólnych pełnej księgowości, należy prowadzić tak zwane księgi rachunkowe/handlowe.

Rankingi

Znajdź najlepsze biura rachunkowe