10 szybkich domowych sposobów na kaszel

Męczący kaszel utrudnia codzienne funkcjonowanie, a w dodatku nie daje spać w nocy. Dopadło cię jesienno-zimowe przeziębienie i nie wiesz, co zrobić? Męczy cię suchy kaszel albo masz dość zalegającej wydzieliny? Zanim wybierzesz się do apteki, sprawdź domowe sposoby stosowane od lat i zapomnij o dolegliwościach. Zobacz, co jest dobre na kaszel i postaw na naturalne metody.


Co na kaszel? Sprawdź naturalne sposoby
W niegroźnych infekcjach możesz wspomóc działanie leków i złagodzić dokuczliwe objawy. Naturalne produkty mogą stosować również dzieci i przyszłe mamy, które dopadł uciążliwy kaszel w ciąży.
- Naturalny syrop – możesz przygotować syrop na kaszel samodzielnie na bazie miodu z dodatkiem cebuli lub czosnku i cytryny albo nasion kopru włoskiego.
- Oliwa i cytryna – połączenie oliwy z oliwek z cytryną nawilży podrażnione gardło. Pij jedną łyżeczkę kilka razy dziennie.
- Mleko z dodatkiem czosnku i masła – mieszanka wzmacnia odporność i łagodzi zarówno kaszel u dziecka, jak i dorosłych.
- Szałwia – płukanki na bazie szałwii pomogą w leczeniu, również gardła.
- Lipa lub czarny bez – zalej zioła wrzątkiem i pij ciepły napar. Zioła wysokiej jakości znajdziesz w aptece lub zielarni.
- Siemię lniane – nawilży podrażnione gardło i przełyk.
- Imbir – pomaga w przeziębieniu. Możesz pić herbatę z dodatkiem startego korzenia i miodu lub zalać starty imbir wrzątkiem.
- Spirytus salicylowy – ułatwia swobodne oddychanie, więc posmaruj klatkę piersiową przed snem.
- Nawilżanie powietrza – w ogrzewanym pomieszczeniu suche i ciepłe powietrze może podrażniać i nasilać kasłanie, więc zadbaj o nawilżacz powietrza.
- Inhalacje – możesz zastosować domowe inhalacje – do wody nalej kilka kropel olejku, np. eukaliptusowego, sosnowego, z lawendy, rumianku lub drzewa herbacianego. Na ziołowe inhalacje muszą jednak uważać alergicy.
Przyczyny uporczywego kaszlu
Mokry lub suchy kaszel może być objawem łagodnego przeziębienia, które często przytrafia się w okresie jesienno-zimowym. Gdy jednak utrzymuje się długo, a objawy się nasilają, naturalne metody nie pomogą i trzeba zgłosić się do lekarza.
Zanim sięgniesz po domowe sposoby, poznaj choroby i dolegliwości, które są związane z układem oddechowym. Najczęściej przyczynami przewlekłego kaszlu są:
- Alergia – pod wpływem działania alergenów pojawia się męcząca wydzielina.
- Zapalenie zatok – również występuje nadprodukcja wydzieliny, która spływa po tylnej ścianie gardła.
- Astma oskrzelowa – charakteryzuje ją świszczący i duszący kaszel, który pojawia się w nocy.
- Przewlekłe zapalenie oskrzeli – dotyka palaczy oraz osoby przebywające w zadymionych pomieszczeniach.
- Nowotwory płuc – przewlekły kaszel to pierwszy symptom raka płuc.
- Refluks żołądka – oprócz kaszlu pojawia się zgaga, która związana jest z nadmiernym wydzielaniem kwasów żołądkowych.
- Wady serca – problemom z sercem może towarzyszyć suchy lub mokry kaszel.
- Problemy na tle nerwowym – osoby zestresowane mogą mieć nerwowy odruch w postaci chrząkania lub kasłania, który nie jest związane z żadną chorobą.
- Przyjmowanie niektórych leków – osoby stosujące leki na nadciśnienie czy niewydolność serca mogą skarżyć się na skutki uboczne w postaci suchego uporczywego kaszlu.
Leki i preparaty z apteki
Jeśli męczący kaszel staje się nasilony, może być objawem groźnych schorzeń, więc naturalne sposoby nie będą skuteczne. Lekarz na podstawie badania ustala przyczynę i zapisze odpowiednie leki lub syrop na kaszel.
Osoby z astmą oskrzelową muszą przyjmować leki rozszerzające oskrzela, a alergicy leki przeciwhistaminowe. Jeśli cierpisz z powodu refluksu, lekarz zaleci stosowanie preparatów obniżających wydzielanie kwasu żołądkowego. Infekcje bakteryjne wymagają przeprowadzenia antybiotykoterapii.
W przypadku kaszlu mokrego stosuje się leki rozrzedzające wydzielinę i ułatwiające odkrztuszanie, a na kaszel mokry zalecane są środki przeciwkaszlowe. Więcej na temat rodzajów kaszlu przeczytasz w tym artykule.