Absorpcyjna Spektroskopia Atomowa

Technologie pomiarowo-kontrolne wykorzystywane są dzisiaj niemalże w każdej branży, z większym lub mniejszym natężeniem. Dowodem na to, są coraz to bardziej restrykcyjne normy – np. środowiskowe – wymagające wykorzystywania sprzętów mierniczych w zakładach przemysłowych, czy też tworzenie w różnych firmach produkcyjnych własnych laboratoriów! Przykładem szeroko wykorzystywanej techniki pomiarowej, jest zaś tzw. absorpcyjna spektroskopia atomowa.
Czym jest absorpcyjna spektroskopia atomowa?
Absorpcyjna spektroskopia atomowa zwana w skrócie ASA lub AAS, jest metodą analityczną, służącą przede wszystkim do wykrywania, a także oznaczania stężenia pierwiastków chemicznych w różnych pobranych próbkach materiałów ciekłych, gazowych, czy też stałych. Badanymi pierwiastkami, są zaś przede wszystkim metale ciężkie, a sam pomiar odbywa się dzięki zjawiskowi, zwanemu absorpcją promieniowania. Polega ona na badaniu długości fal występujących właśnie w wolnych atomach metali. Nie byłoby to jedna możliwe bez nowoczesnej technologii. Tu należy wyróżnić spektrometry absorpcji atomowej AAS ASA, lub też atomizery.
Spektometr absorpcji atomowej
Spektometr ASA/AAS, to bardzo złożone urządzenie analityczne, które dzisiaj składa się z miernika o różnych podzespołach, a także z podłączonego do niego komputera z odpowiednimi programami analitycznymi. Wspomniany miernik/analizator, zbudowany jest zaś z układu źródła promieniowania, atomizera, układu wprowadzania próbki, monochromatora, odbiornika i wzmacniacza, a także z miernika właściwego, pokazującego dane wyniki. Najbardziej innowacyjne sprzęt uznanych marek, który można zakupić między innymi od dystrybutora LABSOLUTION Sp. z o.o., wyróżnia się zaś: wysoką selektywnością, wysoką czułością nawet do tysięcznych części ppb, możliwością analizowania przeszło siedemdziesięciu różnych pierwiastków, a także uniwersalnością zastosowania.
Zastosowanie techniki ASA
Jak już wspomniano technika ASA jest stosowana dla próbek zarówno stałych, gazowych, jak i też ciekłych. Oznacza to, że wykrywanie m.in. pierwiastków metali wykorzystuje się w wielu branżach. Mowa między innymi o geotechnice, ochronie środowiska, przy procesach recyklingowych, w szeroko rozumianych materiałoznawstwie i przemyśle, w farmaceutyce, czy też w mineralogii i geochemii. Tu przede wszystkim należy podkreślić istotę stosowania spektometrów absorpcji atomowej do oznaczania zawartości różnych metali w roztworach wodnych. Przykładem jest między innymi wykrywanie ołowiu, czy miedzi w wodzie mineralnej, czy też w wodzie morskie, a także wykrywanie atomów chloru w wodzie basenowej. Warto podkreślić zatem, że technika ASA ma swoje zastosowanie nie tylko naukowe, ale także „użytkowe”, pozwalające zapewnić ludziom wysoki poziom bezpieczeństwa m.in. kąpielisk, czy też produktów spożywczych.
-
Plazma sprzężona indukcyjnie Labsolution...
- Labsolution Sp. z o.o.
- Zapytaj o cenę
-
Wzbudzanie w plazmie Labsolution Specjalistyczne...
- Labsolution Sp. z o.o.
- Zapytaj o cenę
-
Spektrometr absorpcji atomowej AAS ASA...
- Labsolution Sp. z o.o.
- Zapytaj o cenę