Artykuł sponsorowany

Agencja Celna Bis: Intrastat – co to jest i kogo dotyczy?

Agencja Celna Bis: Intrastat – co to jest i kogo dotyczy?

Powszechnie wiadomo, że wszelkie wymiany handlowe, do których dochodzi w obrębie Unii Europejskiej nie są obciążane żadnymi dodatkowymi opłatami celnymi lub obowiązkami. Wraz z wstąpieniem Polski do Unii Europejskiej, wprowadzono do niej również system statystyki handlu towarami pomiędzy państwami członkowskimi Unii Europejskiej, który w Unii funkcjonuje już od 1993 roku. Czym zajmuje się ten system oraz kogo konkretnie dotyczy? Dowiemy się od specjalisty z Agencji Celnej Bis.

Czym jest Intrastat?

Najprościej ujmując, Intrastat jest systemem, który ma za zadanie przekazywać informacje każdego przedsiębiorcy, który przewozi lub wywozi towary między krajami należącymi do Wspólnoty Europejskiej oraz ustalać stan transakcji wewnątrzwspólnotowych (czyli sprzedaż usług przez polskiego przedsiębiorcę na rzecz podatnika będącego poza granicami Polski, ale jednocześnie przebywającego na terenie Unii Europejskiej).  Informacje zawarte w deklaracji Intrastat pokrywają się z tymi podanymi w deklaracji celnej, na przykład kod taryfy celnej CN, kraj pochodzenia towaru, masa netto. Ponadto, jest ona składana miesięcznie osobno dla przywozu i wywozu (deklaracja Intrastat-Przywóz oraz Intrastat-Wywóz).

Kogo dotyczy Intrastat?

Jeśli system funkcjonuje w całej Unii Europejskiej, dlaczego więc wielu przedsiębiorców nie wie czym jest Intrastat? Otóż nie dotyczy on wszystkich, którzy przeprowadzili wewnątrzunijne transakcje. Według prawa, po przekroczeniu pewnych ustalonych progów, deklarację Intrastat muszą składać:

  • osoby fizyczne lub też prawne,

  • jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej, które jednocześnie płacą podatki VAT.

Progi są ustalane przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego każdego roku. Jeśli w danym roku przedsiębiorstwo przekroczy próg przywozu, wywozu lub oba, musi składać deklaracje.

Rodzaje progów

W Polsce istnieją dwa rodzaje progów: podstawowe oraz szczegółowe. W pierwszym przypadku, w deklaracji podaje się mniej szczegółowe dane, takie jak kod izby celnej, do której adresowana jest deklaracja Intrastat; okres sprawozdawczy; odbiorca przy przywozie; nadawca przy wywozie. Jeśli podatnik przekroczył progi szczegółowe, dostarczyć musi więcej detali, na przykład kod warunków dostawy, kod rodzaju transportu, łączną wartość statystyczną w polskich złotych.

Gdzie składać deklaracje Intrastat?

Dostępne są dwie formy: papierowa (specjalne formularze) lub elektroniczna (czyli przez internet bądź też na nośniku CD-ROM lub dyskietce). Formularze można wypełniać samemu lub zlecić to firmie świadczącej usługi w ramach systemu Intrastat, na przykład Agencja Celna Bis. Należy również bardzo przestrzegać terminów ustalonych przez urząd, gdyż za niezłożenie deklaracji (i po zignorowaniu trzech upomnień) możemy zapłacić karę w wysokości 3000 zł za każdy miesiąc, z którego  się nie wywiązaliśmy. 

Usługi celne

Agencja Celna Bis specjalizuje się w usługach związanych z obsługą celno-skarbową. W swojej ofercie posiada między innymi pośrednictwo przy dokonywaniu zgłoszeń eksportowych i importowych, wystawianie dokumentów SAD, zgłaszanie mienia przesiedleńczego oraz elektroniczne zgłoszenia celne. Dodatkowo firma zajmuje się wystawianiem faktur przy nabyciach wewnątrzwspólnotowych, przygotowaniem deklaracji miesięcznych, reprezentacją firm przed urzędem celnym oraz pomocą w nadaniu numeru EORI. Agencja Celna Bis gwarantuje rzetelność oraz terminowość świadczonych usług.

Opracowanie:
Poznań, Wichrowa 4
tel. 61 849 91 27
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz