Autolaweta i laweta - różnice

Autolaweta
Autolaweta to pojazd posiadający specjalną platformę, którego zadaniem jest przewożenie uszkodzonych samochodów lub maszyn. Do prowadzenia tego auta potrzebne jest jedynie prawo jazdy kategorii B, nie są wymagane żadne dodatkowe uprawnienia. Najczęściej wykorzystywane jest przez firmy oferujące usługi z zakresu pomocy drogowej. Przykładem może tu być firma FORCAR z Trójmiasta.
Laweta
Laweta to przyczepa służąca do przewozu samochodów. Aby móc prowadzić auto z doczepioną lawetą, wymagane jest posiadanie prawa jazdy kategorii B+E.
Różnice
Ludzie często mylnie używają terminów „laweta” i „autolaweta” jako zamienniki. Wynika to z ich niewiedzy, ponieważ jak możemy zauważyć podstawową różnicą między lawetą i autolawetą jest fakt, iż ta pierwsza to po prostu przyczepa doczepiana do samochodu, natomiast autolaweta jest autem wyposażonym w specjalną platformę. Jednak na tym nie koniec różnic między nimi. Ważne jest, aby zwrócić uwagę na ich budowę oraz funkcjonalność. Laweta posiada kilka poważnych wad, które działają na jej niekorzyść. Hak, którym jest doczepiana do samochodu w miarę eksploatacji ulega zużyciu, a co za tym idzie powstaje ryzyko jego zerwania. Ponadto może utrudniać ona pewne manewry na drodze, takie jak cofanie czy skręcanie, a ze względu na małą przyczepność do podłoża może być niestabilna, przez co sprawia realne zagrożenie na drodze. Należy także wspomnieć, iż transport autem z doczepioną lawetą wiąże się z o wiele większymi kosztami niż transport autolawetą. Wynika to z faktu, iż pojazd ciągnący lawetę wykazuje się wyższym spalaniem paliwa.
Autolawetę można nazwać ulepszonym sposobem transportu – powstała ona dużo później niż jej poprzedniczka i miała na celu uniknięcie problemów związanych z wadami lawety. Okazała się o wiele bardziej bezpieczna i stabilna, zniknął także problem z manewrami na drodze. Podsumowując, możemy określić autolawetę jako pojazd zdecydowanie bardziej bezpieczny, łatwiejszy w obsłudze i tańszy niż laweta.