Artykuł sponsorowany

Autolaweta nowa czy używana – co się bardziej opłaca?

Autolaweta nowa czy używana – co się bardziej opłaca?

Autolaweta jest pojazdem służącym do transportowania samochodów – zarówno tych przeznaczonych na sprzedaż, jak też uszkodzonych w wyniku wypadku lub stłuczki. Lawety różnią się wielkością, tonażem, konstrukcją, a także zaawansowaniem technicznym. Rozważając opłacalność zakupu autolawety nowej lub używanej, warto wziąć pod uwagę kilka czynników. Należy pamiętać, że podczas przewożenia samochodów najważniejsze jest ich odpowiednie zabezpieczenie, dlatego też laweta musi być w pełni sprawna i wyposażona we właściwy sprzęt. Dokonując wyboru, należy więc przyjrzeć się nie tylko cenie pojazdu, ale też walorom technicznym, pojemności silnika oraz ilości dodatkowych zabezpieczeń.

Autolaweta nowa a używana – krótkie porównanie

Zasadniczą różnicą między lawetą nową a używaną jest oczywiście jej cena. Różnice w kosztach wynikają przede wszystkim z zaawansowania części zastosowanych w pojazdach, stanu technicznego, przebiegu oraz stopnia zużycia silnika. Co prawda zakup używanej autolawety wymaga inwestycji mniejszej ilości pieniędzy, ale często wiążę się z dodatkowymi kosztami, takimi jak: wymiana zużytych części, naprawa układów w pojeździe lub montaż dodatkowych zabezpieczeń. Całkowity koszt utrzymania pojazdu może więc wzrosnąć w miarę upływu czasu i intensywności eksploatacji.

Jednorazowy nakład finansowy przy zakupie nowej autolawety może dla wielu osób wydawać się nieosiągalny. Jednak przedsiębiorcy rozpoczynający biznes mają szansę uzyskać dofinansowanie na kupno pojazdu. Kredyt na rozwój firmy jest rozwiązaniem umożliwiającym pokrycie kosztów związanych z zakupem nowej autolawety. Innym sposobem jest wzięcie samochodu w leasing. Zastosowane w nieużywanych lawetach nowoczesne rozwiązania zmniejszają ryzyko uszkodzenia pojazdu i zużycia części. Dzięki temu autolaweta może pozostać w idealnym stanie przez wiele lat.

Bezpieczny transport autolawetą

Odpowiednie zabezpieczenie autolawety jest szczególnie ważne w przypadku transportu samochodów nowych, ekskluzywnych i przeznaczonych na sprzedaż. Głównym zadaniem przewoźnika jest zminimalizowanie ryzyka uszkodzenia pojazdu w czasie podróży. Do zwiększenia poziomu bezpieczeństwa konieczna jest stabilna konstrukcja lawety, wytrzymałość poszczególnych elementów oraz odpowiedzialna jazda kierowcy. Warto podkreślić, że ewentualne szkody powstałe podczas transportu pokrywa przewoźnik.

Dlaczego? Zapytaliśmy o to producenta autotransportertów z firmy KEGGER: W wypadku autolawet do transportu aut drogich kwestie skutecznego zabezpieczenia są szczególnie istotne. Za wszystkie zniszczenia, nawet te najdrobniejsze, jak zarysowania karoserii, odpowiada kierowca. Jego obowiązkiem jest sprawdzić, czy samochody wyjeżdżające od producenta są w nienagannym stanie, a od momentu ich załadowania, aż po sprowadzenie z platformy cały ciężar odpowiedzialności spoczywa na kierującym lawetą. W wypadku aut wartych setki tysięcy, a nawet miliony złotych, najdrobniejsza nawet rysa może się okazać wielkim, trudnym do uniesienia kłopotem. Dlatego tak ważne jest umiejętne, specjalistyczne zabezpieczenie całego ładunku.

Jak przewozić pojazdy uszkodzone?

Autolawety służą również do transportu samochodów uszkodzonych w wyniku wypadku lub stłuczki. Do tego celu najlepiej wykorzystać lawety wyposażone w sprzęt diagnostyczny, pomiarowy i naprawczy. Zarówno w nowych, jak i używanych autolawetach powinny znaleźć się narzędzia umożliwiające wstępną likwidację usterek. Szybka diagnostyka ułatwia skuteczny transport. Natomiast pogłębione badania mogą być przeprowadzone dzięki zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań technicznych, a konkretnie – systemów pomiarowych zamontowanych we wnętrzu pojazdu.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz