Badanie kapsułką endoskopową

Klasyczne badania endoskopowe pozwalają na dokładne zbadanie tak górnego, jak i dolnego odcinka przewodu pokarmowego. Do niedawna dużym problemem pozostawało znajdujące się w jego centrum jelito cienkie. Jego duża odległość od naturalnych otworów ciała, skomplikowany kształt i długość sprawiały, że badania jelita cienkiego były bardzo problematyczne. Organ ten stał się swoistą białą plamą diagnostyczną, którą wyeliminowano dzięki zastosowaniu kapsułki endoskopowej.
Krótka historia endoskopii kapsułkowej
Choć metodę badania przewodu pokarmowego za pomocą kapsułek wyposażonych w transmiter postulowano już w 1981 roku, jej pierwsze testy odbyły się 15 lat później. Metoda potrzebowała kolejnych pięciu, aby zostać uznana przez Agencję Żywności i Leków. Dynamicznie rozwijająca się technologia urządzeń bezprzewodowych pozwoliła na znaczne ograniczenie kosztów przeprowadzenia tego rodzaju badania, przez co jest ono dostępne właściwie dla każdego. Jedną z placówek, w których przeprowadzane jest badanie kapsułką endoskopową jest Klinika Krakowska Sp. z o.o.
Na czym polega endoskopia kapsułkowa?
Kapsułka endoskopowa pozwala na obejrzenie śluzówki całego przewodu pokarmowego. Badanie za jej pomocą jest ponadto całkowicie bezinwazyjne. Jednorazowa, bezprzewodowa kapsułka połykana jest przez pacjenta, a następnie wydalana w sposób naturalny. Wyposażenie każdego takiego urządzenia obejmuje między innymi miniaturową kamerę cyfrową, diodę (która pełni funkcję podobną do lampy błyskowej w aparacie fotograficznym), nadajnika i baterii. Najnowsze modele pozwalają nie tylko na robienie zdjęć przewodu pokarmowego, ale także na nagranie i przesłanie nagrań wideo. Skuteczność metody badania kapsułką endoskopową jest bardzo duża – pozwala na wczesne wykrycie chorób jelita cienkiego. Czasem wykorzystuje się ją także do badania innych odcinków przewodu pokarmowego, co zależne jest od objawów i przeciwwskazań danego pacjenta związanych z klasyczną endoskopią.