Bariery energochłonne – jakie jest ich zastosowanie?

Bariery energochłonne montowane są przy drogach w celu poprawy bezpieczeństwa wszystkich kierujących pojazdami mechanicznymi. Spotykając je na trasie, rzadko zastanawiamy się nad ich funkcjonalnością. Konstrukcja barier energochłonnych jest tak przemyślana, by uderzający w nie w czasie kolizji samochód, nie wrócił na jezdnię. Gdzie montuje się bariery energochłonne i czym wyróżnia się wysokiej jakości produkt?
Zastosowanie i funkcje barier energochłonnych
Bariery energochłonne umieszczane są przy drogach ekspresowych, autostradach, mostach oraz drogach górskich. Ich głównym zadaniem jest ochrona pojazdów przed stoczeniem się w dół drogi lub przemieszczeniem się auta na przeciwległy pas ruchu. Bariery energochłonne przyjmują na siebie siłę uderzenia pojazdu w ich powierzchnię, co powoduje jego zatrzymanie się. Jak informuje ekspert z firmy Monter BRD, która specjalizuje się w produkcji i instalacji oznakowania drogowego – żeby bariery energochłonne dobrze spełniały swoją rolę, muszą być odpowiednio zamontowane. Nieprawidłowy montaż może obniżyć skuteczność działania konstrukcji, gdyż pod wpływem uderzenia bariery energochłonne mogą się przekrzywić lub nawet załamać.
Cechy dobrej jakości barier energochłonnych
Bariery energochłonne montowane przy drogach powinny wyróżniać się odpowiednim poziomem powstrzymania. Oznacza to, że ich konstrukcja powinna zostać stworzona w taki sposób, by właściwie zabezpieczyć samochód, który uderza w ochronę. Produkty tego rodzaju muszą być również odporne na uszkodzenia mechaniczne. Odporność ta nabywana jest w trakcie skomplikowanego procesu technologicznego. Najważniejsze jest, by bariera energochłonna nie odkształcała się w wyniku uderzenia.
Wszystkie konstrukcje ochronne, które montowane są przy polskich drogach, muszą spełniać surowe wymogi. Tylko produkty certyfikowane i posiadające odpowiednie atesty mogą zostać dopuszczone do użytku. Materiał, z którego produkuje się bariery energochłonne, powinien odznaczać się solidnością i brakiem wrażliwości na niekorzystne oddziaływanie czynników atmosferycznych. Takie właśnie cechy charakteryzują stal i to ona stanowi główny surowiec do wyrobu drogowych konstrukcji ochronnych.
Na niektórych drogach krajowych i zagranicznych można spotkać bariery energochłonne, które produkowane są z połączenia drewna i stali. Nie jest to jednak dominujące rozwiązanie. Warto wspomnieć też o tym, że bariery energochłonne tworzone przez czołowych producentów, wyróżniają się wysoką estetyką oraz nowoczesnym designem, który doskonale wpisuje się w urbanistykę każdego miasta.