Artykuł sponsorowany

Beton wodoszczelny – charakterystyka i właściwości

Beton wodoszczelny – charakterystyka i właściwości

Wykorzystanie odpowiednich technologii produkcyjnych pozwala uzyskać beton o wysokiej klasie wodoszczelności. Producenci tworzą wysokowartościowe mieszanki betonowe przez zastosowanie domieszek, impregnatów oraz wibrowanie betonu po wylaniu. Sprawdźmy, w jaki sposób wytwarza się nowoczesne wielofazowe kompozyty i czym charakteryzuje się beton wodoszczelny.

Konstrukcje betonowe – czym jest beton wodoszczelny?

Wodoszczelność to właściwość materiału, która sprawia, że uzyskuje on zdolność ochrony przed przepływem wody pod ciśnieniem. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów betonu, niemniej tylko te o wskaźnikach W8 i wyższych mogą być nazywane betonami wodoszczelnymi. Aby uzyskać pożądany wskaźnik nieprzesiąkliwości, należy dobrać właściwe proporcje wody do cementu. Jak zaznacza technik z Betonmax, uzyskanie wysokiej jakości produktu końcowego wymaga użycia kruszyw o różnych grubościach ziaren oraz precyzyjnie dobranych domieszek do betonu. Zastosowanie żwiru i piasku sprawia, że wolne przestrzenie są ściśle wypełniane. Stosunek ilości wody do cementu nie może przekraczać 0,55 – trzymając się tej wartości unikniemy powstawania kanalików kapilarnych podczas wiązania betonu.

Jakie są dodatki do betonu wodoszczelnego?

Polska branża budowlana oferuje szeroki asortyment dodatków do betonu wodoszczelnego, które poprawiają parametry nieprzepuszczalności. Przemysłowe wodouszczelniacze są szczególnie rekomendowane do wykonywania towarowych betonów wodoszczelnych oraz podstaw fundamentów. Niektóre produkty dodatkowo zmniejszają ilość kapilar, dzięki czemu mogą być stosowane do wszystkich konstrukcji betonowych, takich jak szamba, tarasy czy baseny. Na rynku znajdziemy także dodatki, które poprawiają lepkość mieszanki betonowej i mrozoodporność, a także przyspieszają wiązanie i poprawiają wytrzymałość na ściskanie. Odpowiednio przygotowany beton wodoszczelny sprawdzi się przy budowie wielu rodzajów konstrukcji, które są szczególnie narażone na gromadzenie się wilgoci.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz