Artykuł sponsorowany

Bezpieczna jazda rowerem i hulajnogą – Fundacja Druga Szansa

Bezpieczna jazda rowerem i hulajnogą – Fundacja Druga Szansa

Wiosną, latem oraz zimą widać zwiększony ruch rowerzystów i ludzi poruszających się na hulajnodze. Niestety wiele z tych osób tak naprawdę nie zna dokładnie przepisów ruchu drogowego, co w wielu przypadkach prowadzi do wypadków, także tych śmiertelnych. Fundacja Druga Szansa z siedzibą w Rumii powstała między innymi po to, by edukować Polaków w kwestii bezpiecznego poruszania się po drodze na rowerze i hulajnodze.

Jakie są nakazy i zakazy obowiązujące rowerzystów?

Rowerzystom często wydaje się, że to oni są najważniejszymi uczestnikami ruchu drogowego. Dlatego zdarza im się wymuszać pierwszeństwo, jeździć w niedozwolonych miejscach, a nawet przekraczać prędkość, zjeżdżając z górki. A już wielce niewybaczalnym, a przede wszystkim niebezpiecznym jest przejeżdżanie rowerem na przejściu dla pieszych. Zatem jakie zakazy i nakazy obowiązują rowerzystów. Oto kilka podstawowych zasad. Osoby poruszające się na rowerze nie mogą:

  • poruszać się po chodniku, zamiast po ścieżce rowerowej (jeżeli taka jest),

  • jeździć bez sprawnych hamulców,

  • nie ustępować pierwszeństwa,

  • poruszać się w nocy bez oświetlenia,

  • nie sygnalizować skrętu,

  • jeździć obok siebie,

  • przejeżdżać na pasach,

  • przekraczać dozwolonej prędkości.

Jak bezpiecznie poruszać się na hulajnodze?

Coraz więcej osób zamiast roweru wybiera np. hulajnogę. Dlatego jednym z tematów poruszonych podczas akcji zorganizowanej przez Fundację Druga Szansa „Rower i hulajnoga moja bezpieczna droga” dotyczył właśnie tego zagadnienia. Hulajnoga to bardzo specyficzny pojazd, bez siedzenia i pedałów, przeznaczony wyłącznie dla jednej osoby. Jak bezpiecznie z niego korzystać? Przede wszystkim należy obserwować drogę dookoła siebie, by nie najechać na żadną dziurę czy kamień. Pozwoli to także na wcześniejsze, a przede wszystkim bezpieczne hamowanie, bez konieczności wykonywania gwałtownych ruchów. Hulajnogą elektryczną należy poruszać się po drodze rowerowej lub pasie ruchu przeznaczonej dla rowerów. Jeżeli ich nie ma, można poruszać się ulicą pod warunkiem, że obowiązuje tam ograniczenie prędkości do 30 km/h.

Jak skutecznie pomagać osobom poszkodowanym w wypadkach i ich rodzinom?

We wstępie artykułu była mowa o tym, że Fundacja Druga Szansa powstała między innymi po to, by uczyć młodych ludzi zasad bezpiecznego poruszania się po jezdni. Przeciwdziałać wypadkom, zmniejszyć liczbę ofiar. Jednak realizuje ona także inne cele, a jednym z nich jest pomoc osobom poszkodowanych w wypadkach oraz ich rodzinom. W tym celu podjęła współpracę z opiekunkami, pielęgniarkami, a także z osobami z wykształceniem medycznym. Ma także stały kontakt z profesjonalną kancelarią finansową, by pomóc ofiarom wypadków otrzymać należne z tego tytułu ubezpieczenie i za otrzymane środki kupić np. sprzęt potrzebny do rehabilitacji.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz