Artykuł sponsorowany

Bezpuszkowa instalacja elektryczna – dlaczego warto na nią postawić?

Bezpuszkowa instalacja elektryczna – dlaczego warto na nią postawić?

Zastosowanie puszek rozdzielczych w instalacjach rozprowadzających prąd po budynku jest coraz rzadziej stosowanym rozwiązaniem. Obecnie najpopularniejszym typem instalacji elektrycznej jest bezpuszkowa, której przygotowanie nadal nie należy do czynności zbyt prostych. Wymaga odpowiednich kwalifikacji, dlatego warto powierzyć jej montaż elektrykowi – co dokładnie wykona w tym zakresie?

Brak puszki rozdzielczej

W przypadku gładkich ścian pokrywanych tynkiem i farbą zastosowanie puszek rozdzielczych sprawia, że na powierzchni pojawia się nieestetyczny element. Kolejną wadą jest spora ilość zastosowanych do rozprowadzenia prądu przewodów. Ukryte w ścianie są potencjalnym niebezpieczeństwem dla użytkowników, którzy chcą przeprowadzić np. drobne prace remontowe. Często dochodzi bowiem do sytuacji, kiedy przewody tradycyjnej instalacji elektrycznej są w takim momencie przebijane, co prowadzi do awarii układu i może być groźne dla osób realizujących takie prace.

Niełatwe jest również modernizowanie instalacji elektrycznej z puszkami rozdzielczymi. Konieczne jest bowiem bardzo często kucie ścian, co wiąże się też z dodatkowymi kosztami. Istnieje jednak atrakcyjna alternatywa dla takich instalacji elektrycznych. Ich montaż należy jednak zlecić doświadczonym fachowcom, takim jak np. firma Elstyk. Przygotuje ona w sposób profesjonalny bezpuszkową instalację elektryczną, wskazując przy tym na najważniejsze jej zalety. Jak zatem wygląda taki układ i czym dokładnie się charakteryzuje?

Mało awaryjna, estetyczna instalacja

Bezpuszkowa instalacja elektryczna różni się przede wszystkim od tradycyjnego rozwiązania rozmieszczeniem poszczególnych przewodów. Ich niewielka ilość znajduje się w ścianach – przeważnie są umieszczane w suficie oraz podłodze. Brak puszek rozdzielczych nie powoduje wspomnianego, nieestetycznego wyglądu ścian. To kolejny z atutów takiej metody doprowadzenia prądu do urządzeń i oświetlenia w domu. Warto także zwrócić uwagę na znacznie mniejszą awaryjność bezpuszkowej instalacji.

Wpływ na to ma niższa temperatura przewodów, które eksploatowane są zupełnie inaczej, niż w przypadku tradycyjnej instalacji elektrycznej. W nowoczesnym układzie bezpuszkowym doświadczony elektryk z łatwością rozdzieli obwody, dając tym samym możliwość doprowadzenia odpowiedniej mocy do systemów oświetleniowych, ale też urządzeń zasilanych energią elektryczną. Usługi elektroinstalacyjne w tym zakresie należy jednak powierzyć wyłącznie fachowcom. Prace związane z ułożeniem bezpuszkowej instalacji elektrycznej nie należą do łatwych i wykonanie ich we własnym zakresie może skutkować porażeniem prądem czy nawet wznieceniem pożaru.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz