Bolący cellulit. Kiedy warto rozpocząć leczenie?

Bolący cellulit. Kiedy warto rozpocząć leczenie?

U większości kobiet cellulit, oprócz pofałdowanej powierzchni skóry, nie daje żadnych innych objawów. Czasem zdarza się jednak, że "pomarańczowa skórka" oprócz nieestetycznych grudek na naszych udach, pośladkach czy brzuchu powoduje również dolegliwości bólowe. Oznacza to, że cellulit występuje już w zaawansowanej postaci. Co wtedy należy zrobić? Dlaczego cellulit boli? Przeczytaj nasz poradnik.

Pozycjonowanie stron Pozycjonowanie stron

Dlaczego cellulit boli?

Ból jest najczęściej objawem cellulitu twardego. Ten rodzaj "pomarańczowej skórki" znajduje się w tkance podskórnej i zazwyczaj pojawia się u kobiet poniżej 25 roku życia. Możemy go rozpoznać po rozstępach i uczuciu ściągnięcia skóry. Bolący cellulit najczęściej występuje na udach, rzadziej na ramionach, pośladkach czy brzuchu.

Ból może również oznaczać, że cellulit jest już w bardzo zaawansowanym stadium. Pojawia się on wtedy, gdy komórki tłuszczowe są już bardzo powiększone i znajdują się wyjątkowo blisko siebie. Tak zaawansowana skórka pomarańczowa na udach zazwyczaj dotyczy kobiet w ciąży lub pań, które musiały zmagać się z burzą hormonalną.

Cellulit – leczenie bolących zmian

Jeśli zgromadzony pod powierzchnią skóry tłuszcz wywołuje ból, powinniśmy jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Brak podjęcia leczenia może spowodować, że bolący cellulit wpłynie negatywnie na nasz organizm, obciążając serce i naczynia krwionośne. Inne skutki nieleczonego cellulitu to między innymi:

  • żylaki,
  • zastój naczyniowy,
  • chroniczny stan zapalny,
  • przewlekła niedrożność układu limfatycznego,
  • martwica komórek,
  • ograniczenie możliwości ruchowych.

Sposoby na bolący cellulit są różne. Tak zaawansowane stadium choroby najlepiej jednak wyleczą zabiegi medycyny estetycznej. Pamiętajmy, że duży cellulit na nogach i pośladkach to nie tylko problem estetyczny.

Jak pozbyć się cellulitu?

Najpopularniejsze zabiegi na cellulit to między innymi endermologia, drenaż limfatyczny, elektroterapia, laser biostymulacyjny czy rozgrzewanie głębokie tkanek. Możemy z nich skorzystać w gabinetach medycyny estetycznej.

Endermologia to mechaniczny masaż podciśnieniowy, który oddziaływuje na tkankę łączną. Wspomaga on uaktywnienie metabolizmu tkanki tłuszczowej, a w rezultacie stymuluje produkcję włókien kolagenowych. Aby skutecznie pozbyć się cellulitu za pomocą endermologii, potrzebne jest kilka zabiegów.

Do leczenia "pomarańczowej skórki" wykorzystuje się również fale radiowe, które powodują wygładzenie, napięcie skóry i wzmocnienie jej struktury oraz odkładanie się nowego kolagenu.

Warto skorzystać również z terapii ultradźwiękami, które rozbijają i upłynniają tkankę tłuszczową oraz z drenażu limfatycznego. Masaż limfatyczny to zabieg, który ma na celu ujędrnienie skóry, przywrócenie jej elastyczności i poprawę wyglądu. 

Inną metodą usuwania cellulitu jest kriolipoliza. Zabieg ten polega na usuwaniu nadmiaru tkanki tłuszczowej pod wpływem zimna. 

Opracowanie:
Aleksandra
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz